واقعیت‌های جالبی برای عاشقان جیپ

واقعیت‌های جالبی برای عاشقان جیپ تقریبا همه روی این موضوع توافق دارند که جیپ یکی از جالب‌ترین ظاهرها را در بین اتومبیل‌های سراسر جهان دارد. با این‌حال آیا می‌توانید باور کنید که هیچکس واقعا نمی‌داند عبارت Jeep از کجا آمده است؟ در ادامه به چند نکته درباره این خودرو اشاره می‌کنیم که احتمالا تاکنون نمی‌دانستید.
تاریخ نگارش : پنجشنبه ۱۳۹۸/۸/۱۶ - بازدید: ۳۱ بار

واقعیت‌های جالبی برای عاشقان جیپ

تقریبا همه روی این موضوع توافق دارند که جیپ یکی از جالب‌ترین ظاهرها را در بین اتومبیل‌های سراسر جهان دارد. با این‌حال آیا می‌توانید باور کنید که هیچکس واقعا نمی‌داند عبارت Jeep از کجا آمده است؟ در ادامه به چند نکته درباره این خودرو اشاره می‌کنیم که احتمالا تاکنون نمی‌دانستید.
۱ – اولین جیپ تنها در مدت دو روز طراحی شد. در شرایطی که مشخص بود ایالات متحده در جنگ جهانی دوم درگیر خواهد شد، دولت این کشور نیاز شدید به جایگزین نمودن ناوگان قدیمی Model T و بهره‌گیری از یک خودرو کوچک، سبک‌وزن، سه سرنشینه با چهار چرخ متحرک را احساس کرد. Karl Probst کار روی طراحی خود برای Bantam را در ۱۷ جولای ۱۹۴۰ آغاز کرد و دو روز بعد آن را به پایان رساند. تا روز ۲۲ همان ماه، کل پیشنهاد (شامل برآوردهای هزینه) در اختیار ارتش آمریکا قرار گرفته بود.
۲ – سپس فورد، Willys و Banta مفهوم اولیه را توسعه دادند. Bantam از قابلیت‌های لازم برای تولید حجم عظیم خودروهای مورد نیاز برای نبرد با نازی‌ها برخوردار نبود، بنابراین ارتش پای فورد و Willys را نیز به میان کشید و طرح‌های اولیه را در اختیار آن‌ها قرار داد. فورد چند نوآوری روی طرح «Pygmy» خود داشت، در حالی که Willys Quad (تصویر بالا) حتی به فرمان کنترل‌کننده چهار چرخ مجهز بود.
 ۳ – شکل افسانه‌ای قسمت جلوی جیپ، در واقع کار فورد بود. در طول جنگ، تاکید بر هر دو مولفه کیفیت و سهولت تولید باعث شد تا Willys مجبور شود تعدادی از مولفه‌های خودرو را از همکاران خود اقتباس کند که یکی از آن‌ها شبکه تخت جلویی Pygmy بود.
۴ – هیچکس واقعا نمی‌داند نام Jeep از کجا آمده است. گرچه تصور عمومی این است که Jeep کوتاه شده عنوان خودرو همه منظوره یا GP است، این ایده درست نیست. نسخه فورد رسما با نام GPW شناخته می‌شد که در آن G به معنای دولتی (Goverment)، P اشاره به فاصله مابین چرخ‌ها (۸۰ اینچ) و W نیز بیانگر Willys بود زیرا خودرویی که فورد تولید می‌کرد از نظر تکنیکی تحت لیسانس Willys قرار داشت.
۵ – در اولین رونمایی خودروی ۴x۴، جیپ از پله‌های کنگره آمریکا بالا رفت. وقتی از راننده درباره این اتومبیل سوال شد، او خیلی ساده جواب داد که «این یک جیپ است». دو سال بعد، Willys-Overland درخواست ثبت نام تجاری را ارایه کردند.
۶ – استیشن واگن ویلیز، پیشگام شاسی‌بلندهای مدرن بود. ویلیز در نظر داشت خودروهای خود را بیشتر به‌عنوان خودروهای کاربردی مزرعه بفروشد. اما بعدا مشخص شد که خودروهای مزرعه می‌توانند بسیار مفرح باشند و تقریبا به محض پایان جنگ، استیشن واگن ویلیز وارد خیابان‌ها شد.
۷ – جایگزین استیشن واگن یعنی Wagoneer، اولین خودرو شاسی بلند بود. وقتی نوبت به جایگزین کردن استیشن واگن رسید، Wagoneer امکانات مدرنی مانند دنده اتوماتیک و فرمان برقی را به‌همراه داشت.
 ۸– تقریبا همه از جیپ اصلی کپی کردند. حداقل لندروور چند نوآوری را روی Series I خود معرفی کرد، اما تویوتا حتی در تبلیغاتش از نام «جیپ» استفاده کرده بود. البته یک تماس نه چندان دوستان از طرف وکلای ویلیز آن‌ها را متقاعد کرد که نام محصول‌شان را به لندکروزر تغییر دهند. تعداد زیادی از شرکت‌های دیگر در سراسر جهان از جمله میتسوبیشی و فورد نیز کپی‌هایی را تحت لیسانس تولید کردند.
۹ – مالکیت جیپ تقریبا تمام نقشه جهان را طی کرده است. در سال ۱۹۵۳، Willys-Overland توسط Kaiser Motors خریداری شد که خود این شرکت در نهایت به American Motors Company فروخته شد. سپس، AMC ابتدا به رنو و بعدا به کرایسلر فروخته شد. از آن زمان کرایسلر به مالکیت Daimler درآمد، یک مجموعه خصوصی که سرمایه‌گذاری‌های آن تحت نظارت دولت‌های آمریکا و کانادا و حالا فیات است.
۱۰ – در سال ۱۹۵۹، جیپ یک نسخه اختصاصی را برای استراحتگاه‌ها معرفی کرد. این مدل بر حسب بازار تحت عنوان Surrey یا Gala شناخته می‌شود و به یک سایه‌بان راه‌راه مجهز است که بی‌شباهت به Fiat Jolly نیست.
 


۱۱ – جیپ‌های پستی USPS (به نوعی) مسیر را برای Hummer هموار کردند. علاوه بر تغذیه ارتش با حجم عظیمی از خودروها، جیپ به مدت ۳۰ سال خودروهای پستی USPS را نیز تولید می‌کرد. برای حفظ توان تولید، این شرکت تاسیسات جداگانه‌ای را برای سفارشات دولتی احداث کرد. پس از تملک شرکت توسط AMC، این تاسیسات به یک شرکت جداگانه یعنی AM General تبدیل شد که بعدا به تولید Hummer پرداخت.

 

تهیه و تنظیم تعمیریاب هوشمند خودرو ایرانیان (پیت استاپ)
 

نظر خود را با ما در میان بگذارید
کاربر عزیز پیت‌استاپ، نظرات شما ابتدا توسط مدیر سایت بررسی میگردد، سپس منتشر میشود.
نظرات شما کاربران
آخرین مطالب

با برندهای خودروسازی آلمانی آشنا شوید

شرکت‌های خودروسازی آلمانی به تولید اتومبیل‌های کلاس بالایی که در آن‌ها عملکرد بیشتر از ظاهر اهمیت دارد، مشهور هستند. در واقع این شرکت‌ها با پیروی از قاعده مذکور روی عملکرد و کیفیت تمرکز کرده‌اند


واقعیت‌های جالبی برای عاشقان جیپ

تقریبا همه روی این موضوع توافق دارند که جیپ یکی از جالب‌ترین ظاهرها را در بین اتومبیل‌های سراسر جهان دارد. با این‌حال آیا می‌توانید باور کنید که هیچکس واقعا نمی‌داند عبارت Jeep از کجا آمده است؟ در ادامه به چند نکته درباره این خودرو اشاره می‌کنیم که احتمالا تاکنون نمی‌دانستید.


نکات جالبی که درباره Dodge نمی‌دانستید

Dodge از آن دسته تولیدکنندگان خودرویی است که در طول تاریخچه کمی بیشتر از ۱۰۰ ساله خود، نقاط عطف جالبی را پشت سر گذاشته است. خودروهای این شرکت در فیلم‌های زیادی ظاهر شده‌اند و آن‌ها حتی یک کلمه را ابداع کرده‌اند. در ادامه به تعدادی از نکات جالب درباره Dodge اشاره می‌کنیم.


آغاز به کار مرکز تماس تلفنی 24ساعته پیت استاپ

آغاز به کار مرکز تماس تلفنی 24ساعته پیت استاپ با شماره 45152-021 در آینده نزدیک با خدمات بیمه و الکترونیک در خدمت شما خواهیم بود