نکات جالبی که درباره کادیلاک نمی‌دانستید

نکات جالبی که درباره کادیلاک نمی‌دانستید به‌جرات می‌توان گفت که کادیلاک در طول یک قرن گذشته نمادین‌ترین برند اتومبیل آمریکایی بوده است. بنابراین، چندان تعجب‌آور نیست که این شرکت بایگانی‌های دقیقی برای نگهداری از تاریخچه ۱۰۰ ساله نوآوری‌ها و رویدادهای مربوط به خود داشته باشد.
تاریخ نگارش : شنبه ۱۳۹۸/۷/۱۳ - بازدید: ۸۶ بار

نکات جالبی که درباره کادیلاک نمی‌دانستید

به‌جرات می‌توان گفت که کادیلاک در طول یک قرن گذشته نمادین‌ترین برند اتومبیل آمریکایی بوده است. بنابراین، چندان تعجب‌آور نیست که این شرکت بایگانی‌های دقیقی برای نگهداری از تاریخچه ۱۰۰ ساله نوآوری‌ها و رویدادهای مربوط به خود داشته باشد. در ادامه با نکات جالبی درباره این برند هیجان‌انگیز آشنا می‌شویم.۱– کادیلاک آل‌کاپون اولین لیموزین ضدگلوله رییس‌جمهور بود. گانگستر بدنام آمریکایی یک سدان کادیلاک مدل ۱۹۲۸ داشت که به‌خوبی مسلح شده بود تا از زندگی او در برابر تهدیدهای گروه‌های رقیب محافظت نماید. پس از انتقال آل‌کاپون به زندان آلکاتراز ، این کادیلاک نیز توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا مصادره شد.
در غروب هفتم دسامبر ۱۹۴۱ (پرل هاربر)، سرویس مخفی ایالات متحده ناگهان متوجه شد به یک وسیله نقلیه ضدگلوله برای انتقال رییس جمهور فرانکلین روزولت نیاز دارد تا او سخنرانی «روز بدنامی» خود را در کنگره برگزار نماید. وقتی از رییس‌جمهور سوال شده از کجا توانسته در چنین مدت کوتاهی یک خودرو ضدگلوله پیدا کند، پاسخ داد «امیدوارم آقای کاپون ناراحت نشده باشند».۲ – کادیلاک دیگر آل‌کاپون در فیلم‌های پدرخوانده و تسخیر ناپذیران (Untouchables) مورد استفاده قرار گرفت. کادیلاک مدل ۱۹۲۹ آل‌کاپون، خودروی مورد علاقه او برای فرار بود که چند جای گلوله برای اثبات این موضوع نیز داشت. بعدها Paramount Pictures این خودرو را خریداری نمود و از آن در فیلم‌های متعددی استفاده کرد.


۳ – بعد از جنگ جهانی دوم، کادیلاک شیشه جلوی منحنی را به آمریکا معرفی کرد.


۴ – کادیلاک نام خود را از یک فرانسوی گرفته است. Antoine de la Mothe Cadillac یک افسر ارتش فرانسه بود که شهری با نام Ville d’Etroit (دیترویت امروزی) را در میشیگان پایه‌گذاری کرد.


۵ – Henry M. Leland پایه‌گذار کادیلاک شاگرد اسلحه‌ساز مشهور ساموئل کلت بود. Leland در کارخانه افسانه‌ای Revolver کار می‌کرد، جایی که ارزش مهندسی دقیق (مانند استفاده از ابزارهایی که می‌توانستند اندازه‌هایی تا یک صد هزارم اینچ را اندازه‌گیری کنند) را در آن آموخت.


۶ – شعار کادیلاک یعنی «استاندارد جهان» به مهندسی این شرکت اشاره داشت. وقتی نوبت به دقت می‌رسید، Leland چنان استانداردهای بالایی داشت که ابزارهای ویژه‌ای را از سوئد وارد کرده بود تا مطمئن شود که دقیق‌ترین کارخانه روی زمینه را در اختیار دارد. برای اثبات این مدعا، مهندسین او سه خودرو را در مقابل گروهی از داوران باز کردند. سپس تمام قطعات توسط این داوران جابه‌جا و مخلوط شدند. سه روز بعد هر سه خودرو بدون هیچ مشکلی مجددا مونتاژ و روشن شده و به یک سفر ۸۰۰ کیلومتری رفتند. به این ترتیب کادیلاک توانست جایزه Dewar Trophy (معادل جایزه نوبل برای اتومبیل‌ها) را بخاطر اثبات تعویض‌پذیری قطعات خودروهای خود دریافت نماید.


۷ – در سال ۱۹۱۰، کادیلاک اولین تولیدکننده‌ای بود که خودروهایی با کابین‌های بسته و محصور را به‌طور انبوه تولید نمود. به این ترتیب شما می‌توانستید در کادیلاک خود سواری کرده و همچنان از خیس شدن زیر بارش باران محفوظ بمانید.


۸ – کابین بسته در نهایت به متعادل‌سازی میل‌لنگ منتهی شد تا صدای اضافی خودرو کاهش یابد. وقتی کابین بسته باشد، نویز و لرزش چندین برابر می‌شود. در اوایل دهه ۱۹۲۰، اکثر کادیلاک‌ها چنین وضعیتی داشتند. برای کاهش این مشکل، شرکت موتور V۸ را متعادل نمود تا سواری روان‌تر و مجلل‌تری را برای سرنشینان فراهم کند.


۹ – کادیلاک در سال ۱۹۱۲ با اختراع استارت برقی باعث شد راننده‌ها کمتر Cranky باشند. اصطلاح Cranky به بدخلقی رانندگان بعد از سر و کله زدن با هندل‌های چرخشی برای روشن کردن خودروها اشاره داشت. کادیلاک در سال ۱۹۱۲ این مشکل را با معرفی اولین استارت برقی روی Model ۳۰ خود برطرف نمود.


۱۰ – کادیلاک اولین خودرو مجهز به چراغ‌های برقی بود. این موضوع، ابداع نور بالا را نیز در بر می‌گیرد.


۱۱ – کادیلاک موتور V۸ را به یک موفقیت تبدیل کرد. موتور ۵.۱L این شرکت اولین V۸ طراحی شده محسوب نمی‌شد، اما اولین نمونه‌ای بود که به‌طور انبوه تولید شد و در عین حال اولین نمونه مجهز به یک مخزن خنک‌کننده بود. در واقع این موتور به‌حدی قابل اعتماد بود که دولت ایالات متحده چند هزار عدد از آن‌ها را برای جابه‌جایی افسران در طول جنگ جهانی اول خریداری کرد.


۱۲ - کادیلاک Type ۵۹c مدل ۱۹۲۲ می‌توانست تایرهای خود را باد کند. شما می‌توانستید سیستم تعلیق خودروی خود را در حالت راحت یا عملکرد بالا تنظیم نموده و در عین حال تایرهای خود را نیز باد کنید زیرا این اتومبیل به یک کمپرسور باد مجهز بود.


۱۳ – در سال ۱۹۲۷، کادیلاک اولین خودروساز آمریکایی بود که یک استایلیست اتومبیل استخدام کرد. Harley Earl مدل LaSalle را طراحی کرد و به‌کار خود ادامه داد تا به یک اسطوره تبدیل شد. او اولین سقف یک تکه تمام فولادی را ساخت که بعدا به چیزی که تحت عنوان Turrent Top شناخته می‌شد، تبدیل شد.


۱۴ – کادیلاک اولین خودروسازی بود که یک موتور V۱۶ را در داخل یک اتومبیل قرار داد. وقتی کادیلاک در سال ۱۹۳۰ اولین V۱۶ ساخته شده برای اتومبیل را در یک خودرو قرار داد، نتیجه کار یک هیولای ۷.۴L باشکوه بود که ۱۶۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کرد.


۱۵ – باله دم Coupe DeVille مدل ۱۹۴۹ از هواپیمای جنگنده P۳۸ Lightning الهام گرفته شده بود.


۱۶ – علاوه برای یک پانل ابزار و سوییچ استارت با روکش طلایی، از پوست ۱۸۷ لئوپارد سومالیایی برای روکش صندلی‌های Debutante مدل ۱۹۵۰ استفاده شد.


۱۷ – کادیلاک اولین خودروسازی بود که کیسه‌های هوا را عرضه کرد.


۱۸ – Allanté به‌قدری پیچیده بود که کادیلاک مجبور شد یک فرودگاه ایتالیایی را بخاطر آن تغییر دهد. بدنه این مدل در ایتالیا و توسط Pininfarina ساخته می‌شد، بنابراین فرودگاه Turin Caselle در اروپای غربی باید باند خود را گسترش می‌داد تا تمام هواپیماهای ۷۴۷ بارگذاری شده با ۵۶ خودرو در هر پرواز بتوانند روی آن فرود بیایند.


۱۹ – DeVille اولین خودروی قابل دسترس برای عموم بود که «دید در شب» داشت. دوربین‌های مادون قرمز از توانایی تشخیص اشیا در نور بسیار محدود که پایین‌تر از طیف قابل مشاهده برای چشم انسان است، برخوردارند. این دوربین‌ها در آن زمان هنوز تا حدود زیادی محصولات نظامی محسوب می‌شدند و کادیلاک مجبور بود سیستم خود را به‌طور مشترک با غول صنایع دفاعی Raytheon توسعه دهد.

 

تهیه و تنظیم تعمیریاب هوشمند خودرو ایرانیان (پیت استاپ)
 

نظر خود را با ما در میان بگذارید
کاربر عزیز پیت‌استاپ، نظرات شما ابتدا توسط مدیر سایت بررسی میگردد، سپس منتشر میشود.
نظرات شما کاربران
آخرین مطالب

با برندهای خودروسازی آلمانی آشنا شوید

شرکت‌های خودروسازی آلمانی به تولید اتومبیل‌های کلاس بالایی که در آن‌ها عملکرد بیشتر از ظاهر اهمیت دارد، مشهور هستند. در واقع این شرکت‌ها با پیروی از قاعده مذکور روی عملکرد و کیفیت تمرکز کرده‌اند


واقعیت‌های جالبی برای عاشقان جیپ

تقریبا همه روی این موضوع توافق دارند که جیپ یکی از جالب‌ترین ظاهرها را در بین اتومبیل‌های سراسر جهان دارد. با این‌حال آیا می‌توانید باور کنید که هیچکس واقعا نمی‌داند عبارت Jeep از کجا آمده است؟ در ادامه به چند نکته درباره این خودرو اشاره می‌کنیم که احتمالا تاکنون نمی‌دانستید.


نکات جالبی که درباره Dodge نمی‌دانستید

Dodge از آن دسته تولیدکنندگان خودرویی است که در طول تاریخچه کمی بیشتر از ۱۰۰ ساله خود، نقاط عطف جالبی را پشت سر گذاشته است. خودروهای این شرکت در فیلم‌های زیادی ظاهر شده‌اند و آن‌ها حتی یک کلمه را ابداع کرده‌اند. در ادامه به تعدادی از نکات جالب درباره Dodge اشاره می‌کنیم.


آغاز به کار مرکز تماس تلفنی 24ساعته پیت استاپ

آغاز به کار مرکز تماس تلفنی 24ساعته پیت استاپ با شماره 45152-021 در آینده نزدیک با خدمات بیمه و الکترونیک در خدمت شما خواهیم بود