چرا همیشه یک چهارم باک اتومبیل شما باید پر باشد

چرا همیشه یک چهارم باک اتومبیل شما باید پر باشد هر راننده‌ای می‌داند که نگهداشتن مقداری از سوخت در باک اتومبیل، یک «باید» محسوب می‌شود. اما ممکن است ندانید که حداقل چقدر از سوخت خود را باید در باک نگهدارید. بعضی از متخصصین اعتقاد دارند که سطح سوخت باقیمانده در باک هرگز نباید کمتر از یک چهارم ظرفیت آن باشد.
تاریخ نگارش : دوشنبه ۱۳۹۸/۶/۱۱ - بازدید: ۸۲ بار

 

چرا همیشه یک چهارم باک اتومبیل شما باید پر باشد
هر راننده‌ای می‌داند که نگهداشتن مقداری از سوخت در باک اتومبیل، یک «باید» محسوب می‌شود. اما ممکن است ندانید که حداقل چقدر از سوخت خود را باید در باک نگهدارید. بعضی از متخصصین اعتقاد دارند که سطح سوخت باقیمانده در باک هرگز نباید کمتر از یک چهارم ظرفیت آن باشد. در گذشته، این توصیه بخاطر رسوباتی بود که در کف باک تشکیل می‌شدند. اما اخیرا این باور به‌وجود آمده که بنزین یا گازوییل به خنک نگهداشتن پمپ سوخت در باک‌های مدرن کمک می‌کنند که باعث می‌شود عبور از مرز یک چهارم ظرفیت، مشکلات کمتری را ایجاد کند.
با این‌حال، پمپ سوخت یکی از بخش‌های حیاتی سیستم سوخت‌رسانی اتومبیل شما است که تضمین می‌کند موتور خودرو سوخت مورد نیاز برای ادامه کار خود را دریافت می‌کند. حالا توضیح می‌دهیم که چرا نباید اجازه دهید سطح سوخت در باک اتومبیل‌تان بیش از حد کاهش یابد.

تاثیر کاهش بیش از حد سوخت باقیمانده در باک
باک اتومبیل شما مقداری بنزین یا گازویین را در خود نگهداری کرده و آن را از طریق خطوط سوخت‌رسانی به موتور می‌رساند. این یک بخش حیاتی در کل سیستم بزرگ‌تر سوخت‌رسانی اتومبیل است. در اتومبیل‌های قدیمی‌تری که پیش از دهه ۱۹۹۰ میلادی ساخته شده‌اند، باک اساسا از فلز ساخته می‌شد و در طول زمان مستعد پوسیدگی بود. به این ترتیب اگر پمپ سوخت هرگونه رسوبی را از داخل مخزن سوخت مکیده و آن را به موتور می‌فرستاد، امکان بروز مشکلات زیادی وجود داشت. گذشته از احتمال ایجاد مشکل در پمپ سوخت، این رسوب زنگ‌زده می‌توانست به خطوط سوخت‌رسانی و یا فیلتر سوخت بچسبد یا حتی به خود موتور آسیب برساند.
خوشبختانه باک‌های جدید از پلاستیک با چگالی بالا ساخته می‌شوند که مشکل ایجاد رسوب را منتفی می‌کند. البته این موضوع به‌معنای آن نیست که رسوبات دیگر نمی‌توانند به باک شما راه پیدا کنند. استفاده از سوخت بد هنوز می‌تواند چنین وضعیتی را ایجاد کند، اما احتمال بروز مشکل به‌شدت کاهش یافته است.
نگرانی بعدی در مورد کاهش سطح سوخت باقیمانده در باک به سطحی پایین‌تر از یک چهارم این است که می‌تواند مشکلاتی را برای پمپ سوخت ایجاد کند. وقتی سطح سوخت پایین‌تر از سطح پمپ باشد، پمپ هوا را نیز به‌داخل می‌کشد که گرمای بیشتری را ایجاد خواهد کرد. این داغ شدن می‌تواند باعث استهلاک سریع‌تر از معمول پمپ سوخت شده و یا در صورت داغ شدن بیش از حد، پمپ سوخت را به‌کلی از کار بیندازد. در گذشته این وضعیت مشکل بزرگی محسوب نمی‌شد زیرا پمپ سوخت در خارج از باک قرار داشت و برای خنک نگهداشتن خود به سوخت متکی نبود.
اگر دایما با باک تقریبا خالی رانندگی می‌کنید، احتمالا با خرابی قطعات اتومبیل خود از جمله مشکلات پمپ سوخت یا فیلتر سوخت مواجه خواهید شد. در ادامه به برخی از آثاری که نشان می‌دهند احتمالا مشکلی در سیستم سوخت‌رسانی اتومبیل‌تان وجود دارد، اشاره می‌کنیم.

 


پمپ سوخت
پمپ سوخت در یک اتومبیل، سوخت را از باک کشیده و آن را به موتور هدایت می‌کند. علاوه برای این وظیفه، پمپ سوخت اطمینان حاصل می‌کند که فشار سوخت در مسیر رسیدن به موتور حفظ می‌شود. پمپ سوخت در اتومبیل‌های مدرن در داخل باک تعبیه شده است و مشکلات زمانی روی می‌دهند که پمپ سوخت از رسوبات داخل باک دچار گرفتگی می‌شود یا بخاطر ساییدگی یا استهلاک کلا از کار می‌افتد که معمولا بخاطر کار بیش از حد سخت یا کار نکردن در یک فاصله زمان طولانی است. یک پمپ سوخت باید حداقل ۱۶۰ هزار کیلومتر یا بیشتر برای شما کار کند.

نشانه‌های یک پمپ سوخت بد
اگر خوش‌شانس باشید، هرگز نیازی به تعویض پمپ سوخت اتومبیل خود پیدا نخواهید کرد زیرا بسیاری از اتومبیل‌ها می‌توانند مسیر بسیار طولانی را بدون آن‌که پمپ سوخت آن ها با مشکلی مواجه شود، طی کنند.
با این‌حال گاهی اوقات ممکن است پمپ سوخت مستهلک شده و شما را مجبور به تعویض آن نماید. بعضی از نشانه‌ای این که پمپ سوخت اتومبیل شما نیاز به تعویض دارد عبارتند از:
-    خودرو به‌سختی روشن می‌شود. این وضعیت بخاطر نرسیدن سوخت به موتور ایجاد می‌شود.
-    خاموش کردن در هنگام رانندگی. در این وضعیت سوخت به موتور می‌رسد، اما جریان آن به نحوی متوقف می‌شود. یک پمپ سوخت معیوب می‌تواند چنین مشکلی را ایجاد کند.
-    کاهش نسبت مسافت به سوخت مصرفی. این مشکل معمولا توسط یک سوپاپ Release ایجاد می‌شود که در داخل پمپ سوخت قرار گرفته است.
-    داغ کردن موتور نیز می‌تواند نشانه وجود مشکل در پمپ سوخت باشد. این وضعیت باعث می‌شود موتور مجبور باشد برای کشیدن سوختی که برای کار به آن نیاز دارد، سخت‌تر کار کند. در چنین وضعیتی امکان خاموش شدن اتومبیل و یا حتی آسیب‌دیدگی جدی خود موتور نیز وجود دارد.

 


فیلتر سوخت
فیلتر سوخت قطعه‌ای است که سوخت را پیش از رسیدن به موتور، فیلتر می‌کند. گرچه یک پمپ سوخت فیلتر خودش را دارد، اما این فیلتر گاهی اوقات تمام ذرات را از سوخت جدا نمی‌کند. فیلتر سوخت که بین موتور و پمپ سوخت قرار گرفته، یک مرحله دیگر از پاکسازی را برای حذف هرگونه ذرات باقیمانده در سوخت اضافه می‌کند. با این‌حال گاهی اوقات فیلتر سوخت دچار گرفتگی شده و نیاز به تعویض دارد. در شرایط طبیعی، فیلتر سوخت باید حدود ۵۰ هزار کیلومتر یا دو سال رانندگی دوام داشته باشد.

نشانه‌های یک فیلتر سوخت بد
درست همانند پمپ سوخت، یک فیلتر سوخت نیز در صورت گرفتگی با رسوبات سوخت می‌تواند دچار مشکل شود. برخلاف پمپ سوخت، فیلتر سوخت در خارج از باک قرار گرفته که باعث می‌شود دسترسی و تعویض آن آسان‌تر باشد. بعضی از نشانه‌های وجود مشکل در فیلتر سوخت عبارتند از:
-    لرزش موتور در زمان‌هایی که بدون حرکت در اتومبیل خود نشسته‌اید.
-    اتومبیل شما بخاطر نرسیدن جریان سوخت از باک به موتور، روشن نمی‌شود.
-    دشواری در روشن کردن اتومبیل بخاطر فیلتر سوختی که تا حدودی دچار گرفتگی شده است.
-    تقلا کردن اتومبیل در زمانی که مشغول رانندگی هستید.
-    اتومبیل شما در هنگام رانندگی خاموش می‌شود.
نگهداشتن یک چهارم ظرفیت باک می‌تواند به محافظت از پمپ سوخت و فیلتر سوخت اتومبیل‌تان کمک کند.

 

تهیه و تنظیم تعمیریاب هوشمند خودرو ایرانیان (پیت استاپ)
 

نظر خود را با ما در میان بگذارید
کاربر عزیز پیت‌استاپ، نظرات شما ابتدا توسط مدیر سایت بررسی میگردد، سپس منتشر میشود.
نظرات شما کاربران
صادق امامی
۱۳۹۸/۰۷/۰۹
من معمولا باک که نصف میشه میرم و پرش میکنم. در نهایت زمان بیشتری در پمپ‌بنزین هستم اما به همان میزان زمان کمتری در تعمیرگاه خواهم بود. ممنون از توصیه های سازنده شما
ارمان امیراحمدی
۱۳۹۸/۰۷/۰۹
نگهداری خودرو خیلی مهم است و ممنون که نکات ریزی رو گوشزد میکنید که شاید در زندگی روزمره، از یادمون بره ...
آخرین مطالب

آغاز به کار مرکز تماس تلفنی 24ساعته پیت استاپ

آغاز به کار مرکز تماس تلفنی 24ساعته پیت استاپ با شماره 45152-021 در آینده نزدیک با خدمات بیمه و الکترونیک در خدمت شما خواهیم بود


انتخاب و تقدیر از بهترین مشتری ماه پیت استاپ

آقای صادق حبیبی بعنوان بهترین مشتری پیت استاپ


ویدئو آموزشی نحوه کار با اپلیکیشن پیت استاپ

ویدئو آموزشی نحوه کار با اپلیکیشن پیت استاپ


نکات جالبی که درباره کادیلاک نمی‌دانستید

به‌جرات می‌توان گفت که کادیلاک در طول یک قرن گذشته نمادین‌ترین برند اتومبیل آمریکایی بوده است. بنابراین، چندان تعجب‌آور نیست که این شرکت بایگانی‌های دقیقی برای نگهداری از تاریخچه ۱۰۰ ساله نوآوری‌ها و رویدادهای مربوط به خود داشته باشد.