با دایناسورهای جاده‌ها چطور رفتار کنیم

 با دایناسورهای جاده‌ها چطور رفتار کنیم وقتی از شهر خارج می‌شوید و با اتومبیل خود در مسیر یک اتوبان یا جاده قرار می‌گیرید، شرایط با آن‌چه که در داخل شهر تجربه کرده‌اید بسیار متفاوت است. در اینجا، کامیون‌ها و تریلرهای بزرگی در اطراف شما حرکت می‌کنند که در صورت از دست دادن کنترل می‌توانند خسارات بسیار بزرگی را به‌بار بیاورند.
تاریخ نگارش : یکشنبه ۱۳۹۸/۵/۲۷ - بازدید: ۴۰ بار

 

با دایناسورهای جاده‌ها چطور رفتار کنیم
وقتی از شهر خارج می‌شوید و با اتومبیل خود در مسیر یک اتوبان یا جاده قرار می‌گیرید، شرایط با آن‌چه که در داخل شهر تجربه کرده‌اید بسیار متفاوت است. در اینجا، کامیون‌ها و تریلرهای بزرگی در اطراف شما حرکت می‌کنند که در صورت از دست دادن کنترل می‌توانند خسارات بسیار بزرگی را به‌بار بیاورند. یک تریلی ۱۸ چرخ که در حال حمل محموله‌ای با وزن بیش از ۳۵ تن است، برای توقف کامل به ۵ برابر زمان بیشتری نسبت به اتومبیل شما نیاز دارد. در عین حال، با وجود آن‌که رانندگان چنین وسایل نقلیه‌ای آموزش‌های خاصی را برای کنترل این هیولاها دیده‌اند، مهم‌ترین چیزی که نمی‌توانند کنترل کنند ۴ چرخه‌ها یا من و شما هستیم.
یک گپ کوتاه با تعداد از افرادی که عمر خود را صرف رانندگی کامیون‌ها و تریلی‌ها کرده‌اند، ثابت می‌کند که رانندگان بی‌توجه وقتی با یک تریلی ۱۸ چرخ در یک جاده قرار می‌گیرند، اشتباهات بسیار زیادی می‌کنند. اما شما به‌سادگی می‌توانید یکی از آن‌ها نباشید.

۱ - در نقطه کور بزرگ آن‌ها قرار نگیرید
آیا تاکنون برچسب‌های هشدار پشت تریلی‌ها که به نقاط کور بزرگ آن‌ها اشاره می‌کنند، توجه کرده‌اید؟ این برچسب‌ها برای سرگرمی شما نصب نشده‌اند. اگر راننده تریلی نتواند شما را ببیند، متوجه نمی‌شود که آنجا هستید و در نتیجه یک تغییر مسیر ناگهانی می‌تواند آخرین چیزی باشد که می‌بینید.

۲ - همیشه به‌یاد داشته باشید که مسیر سمت چپ جاده تنها برای سبقت گرفتن است
آخرین مسیر سمت چپ یک اتوبان برخلاف تصور خیلی از رانندگان «مسیر سرعت» نیست. پس از آن که از یک اتومبیل عبور کردید، باید به مسیر سمت راست برگردید تا اگر شخص دیگری (مثلا یک ۱۸ چرخ عظیم‌الجثه) پشت سر شما حرکت می‌کند مجبور نباشد از سمت راست‌تان سبقت بگیرد. توجه به این نکته نه تنها مودبانه، بلکه قانون‌مندانه است.

۳ - اگر از یک تریلی سبقت گرفتید، بلافاصله بعد از آن سرعت خود را کم نکنید
پس از این که از یک تریلی سبقت گرفته و به مسیر سمت راست برگشتید، سرعت خود را حفظ کنید. در غیر این‌صورت، راننده تریلی را مجبور می‌کنید که سرعت خود را کاهش دهد و این کار با ۳۶ تن بار چندان آسان نیست. از سوی دیگر، برگشتن تریلی به سرعت قبلی نیازمند صرف زمان و انرژی (بخوانید سوخت) قابل توجهی است.

۴ - برای خروج از جاده، هرگز مسیر یک تریلی را قطع نکنید
به‌طور کلی شما هیچ‌وقت نباید مسیر یک تریلی را قطع کنید، اما خطرناک‌ترین موارد زمانی اتفاق می‌افتند که وقتی احساس می‌کنید که خروجی مورد نظرتان را از دست خواهید داد، ناگهان منحرف می‌شوید. برنامه‌ریزی قبلی، یکی از خصوصیات مهم یک راننده خوب محسوب می‌شود. رانندگان تریلی‌ها این کار را انجام می‌دهند و وقتی شما مسیر یکی از آن‌ها را قطع می‌کنید، برنامه‌های آن‌ها را به‌طور قابل توجهی تغییر می‌دهید. حتی اگر یک تریلی به‌طور خطرناکی درست پشت سر شما نباشد، با این کار خود برای یک‌نفر ایجاد مزاحمت کرده‌اید. در چنین شرایطی بهتر است از خروجی بعدی استفاده کنید.

۵ - وقتی راننده یک تریلی به شما راه می‌دهد، به سرعت از سر راه او خارج شوید
اگر تاکنون پیش آمده باشد که بخواهید وارد یک بزرگراه شوید و یک تریلی را در مسیر سمت راست دیده باشید که مسیر خود را تغییر می‌دهد تا بتوانید وارد جریان ترافیک بزرگراه شوید، به این دلیل است که راننده شما را دیده و اصطلاحا به شما راه داده است. در چنین شرایطی حتما سرعت خود را افزایش یا کاهش داده و به او اجازه دهید که به مسیر سمت راست برگردد.

۶  - از زبان رمز رانندگان تریلی‌ها برای گفتن متشکرم استفاده کنید
اگر شخصی درب آسانسور را برای شما نگهدارد، به او می‌گویید متشکرم. برای تشکر از راننده یک تریلی می‌توانید فلاشرهای خود را برای یکی دو ثانیه روشن کرده یا از راهنمای اتومبیل (چپ، راست، چپ، راست) استفاده کنید. به این ترتیب یکی از معدود رانندگان ۴ چرخه‌ای محسوب می‌شوید که زبان آن‌ها را می‌داند. در نهایت همیشه بهتر است با دیگران محترمانه رفتار کنیم.

۷  - برای گفتن «ادامه بده» از رمز راننده‌های تریلی استفاده کنید
شما اساسا یک جسم دو بعدی کوچک در آینده یک تریلی هستید. در نتیجه برای این که رانندگان تریلی بدانند قسمت انتهایی وسیله نقلیه آن‌ها کاملا از سپر جلوی شما رد شده است یا نه، به تجربه و قدرت حدس واقعا بالایی نیاز دارند. برای آن که به یک راننده تریلی علامت دهید که فضای کافی برای قرار گرفتن در جلوی شما را دارد، می‌توانید در روز چراغ‌های جلوی اتومبیل‌تان را روشن و خاموش کرده و یا در طول شب آن‌ها را خاموش و دوباره روشن نمایید. به هر حال توجه داشته باشید که خصوصا شب‌ها هرگز از نور بالا به‌عنوان علامت استفاده نکنید، زیرا درخشش آن می‌تواند راننده‌ای که به آیینه خود نگاه می‌کند را خیره نماید.

۸  - به آن‌ها اجازه بدهید در جلوی شما قرار بگیرند
ممکن است به این فکر کنید که شما کمی سریع‌تر از تریلی‌ها هستید، اما توجه داشته باشید که یک راننده تریلی برای تحویل به‌موقع محموله خود تحت فشار است و تلاش برای پیدا کردن یک فضای خالی ۱۸ متری دیگر در ترافیک مدتی طول می‌کشد. بنابراین اگر دیدید که یک تریلی راهنمای خود را روشن کرده، بهتر است عقب کشیده، چراغ‌های خود را روشن و خاموش کرده و به او اجازه بدهید جلوی شما قرار بگیرد.

۹ - بیش از حد به تریلی‌ها نزدیک نشوید
راننده‌های تریلی‌ها با پشت سر گذاشتن آموزش‌های فراوان و کسب انبوهی از تجربه در پشت فرمان، کاملا حرفه‌ای هستند اما راننده اتومبیل‌های ورزشی محسوب نمی‌شوند. آن‌ها تمرکز کرده‌اند تا وسیله نقلیه خود را در یک خط مستقیم روی بزرگراه نگهدارند. آخرین چیزی که این راننده‌ها نیاز دارند، نگرانی درباره برخورد شما با تریلی است.

۱۰  - خصوصا در مواردی که تریلی یک محموله سمی، بیش از حد عریض و یا به هر دلیلی خطرناک را حمل می‌کند، از آن فاصله بگیرید
به‌نظر نمی‌رسد این مورد به توضیح خاصی نیاز داشته باشد، وقتی یک تریلی ۱۸ چرخ را در بزرگراهی می‌بینید، به نشانه‌های هشداری که درباره محموله آن توضیح می‌دهند کاملا توجه داشته باشید.

۱۱ - هرگز برای سبقت از آن‌ها از خط ممتد دوبله عبور نکنید
این یک مورد طبیعی محسوب می‌شود زیرا عملا قانون است. خصوصا زمانی که روی یک تپه با شیب قابل توجه هستید، رانندگان تریلی‌ها گزینه‌های چندانی در مورد میزان سرعت حرکت خود ندارند. مطمئن باشید این راننده‌ها هم به‌اندازه شما ترجیح می‌دهند سرعت بیشتری داشته باشند و آخرین چیزی که نیاز دارند این است که شما ناگهان از پشت سرشان بیرون بیایید. در چنین حالتی طبیعتا شما نمی‌توانید ببینید که چه چیزی از سمت مقابل نزدیک می‌شود و اگر وضعیت پیچیده شود نیز هیچ مسیری برای گریز از خطر نخواهید داشت.

۱۲ - توجه داشته باشید که پیچیدن برای این رانندگان بسیار دشوار است
اگر این شرایط را تجربه کنید که خودرویی با طول بیشتر از اتومبیل خودتان را برانید، متوجه می‌شوید که باید تمام محاسبات ذهنی خود را تجدید کنید. برای پیچیدن یک تریلی به سمت راست، راننده باید ابتدا کمی به سمت چپ برود. راننده‌های معمولی این وضعیت را درک نکرده و با یک چرخش سریع به سمت راست در سر راه راننده تریلی قرار می‌گیرند.

 

تهیه و تنظیم تعمیریاب هوشمند خودرو ایرانیان (پیت استاپ)

آخرین مطالب

چطور راننده بهتری باشیم

انواع مختلفی از راننده‌ها، جاده‌ها و خیابان‌ها را اشغال کرده‌اند، خوب و بد. در حالی که یک راننده خوب غالبا مورد تحسین سایرین قرار می‌گیرد، یک راننده بد برای خراب کردن روز یک‌نفر کافی است.


نکاتی درباره خرید یک رینگ مناسب

حفظ حرکت روان اتومبیل شما به چیزی بیش از صرفا لاستیک‌های خوب نیاز دارد. شما در عین حال به رینگ‌های مناسب نیاز خواهید داشت که الزاما به‌معنای انتخاب رینگ‌های غول‌آسای براق هم نیست.


چرا همیشه یک چهارم باک اتومبیل شما باید پر باشد

هر راننده‌ای می‌داند که نگهداشتن مقداری از سوخت در باک اتومبیل، یک «باید» محسوب می‌شود. اما ممکن است ندانید که حداقل چقدر از سوخت خود را باید در باک نگهدارید. بعضی از متخصصین اعتقاد دارند که سطح سوخت باقیمانده در باک هرگز نباید کمتر از یک چهارم ظرفیت آن باشد.


پیت استاپ در آینه رسانه ها

بازتاب فعالیت پیت استاپ در رسانه ها ی مکتوب کشور