ایربگ چطور کار می‌کند

ایربگ چطور کار می‌کند ایربگ‌ها یا کیسه هوا که طراحی شده‌اند تا از سرنشینان اتومبیل در هنگام وقوع یک تصادف محافظت کنند، در لحظه برخورد خودرو با یک جسم دیگر یا مواقعی که سرعت خودرو دچار کاهش ناگهانی شود، باد شده و انرژی برخورد را جذب می‌کنند.
تاریخ نگارش : یکشنبه ۱۳۹۸/۴/۹ - بازدید: ۱۰۵ بار

 

ایربگ چطور کار می‌کند
ایربگ‌ها یا کیسه هوا که طراحی شده‌اند تا از سرنشینان اتومبیل در هنگام وقوع یک تصادف محافظت کنند، در لحظه برخورد خودرو با یک جسم دیگر یا مواقعی که سرعت خودرو دچار کاهش ناگهانی شود، باد شده و انرژی برخورد را جذب می‌کنند. صاحبان اتومبیل‌ها باید محل قرارگیری ایربگ‌های مختلف در وسیله نقله خود و همچنین ملاحظات مربوط به استفاده از کیسه هوای آن را بشناسند.
در بین این ملاحظات می‌توان به آگاهی از نحوه غیرفعال کردن یک ایربگ در صورت لزوم، تعیین این که مکانیک چه زمانی باید یک ایربگ را تعویض کند و تشخیص مسایل و نشانه‌های متداول مشکلات ایربگ اشاره کرد. داشتن کمی آشنایی با نحوه کار ایربگ باعث می‌شود که دیدگاه بهتری درباره تمام این موارد داشته باشید.

قواعد پایه عملکرد یک ایربگ
سیستم ایربگ در یک خودرو از طریق بهره‌گیری از حسگرهایی کار می‌کند که تحت نظارت واحد کنترل ایربگ یا ACU هستند. این حسگرها بر شاخص‌های مهمی مانند شتاب خودرو، نواحی مستعد برخورد، ترمز کردن، سرعت چرخ‌ها و... را نظارت دارند. به‌محض تشخیص یک برخورد از طریق حسگرها، ACU بر اساس شدت، جهت برخورد و مجموعه دیگری از متغیرها تعیین می‌کند که کدام ایربگ‌ها باید باز شوند. تمام این فرایند در کسری از ثانیه اتفاق می‌افتد. فعال‌کننده که یک ابزار محترقه در داخل هر یک از ایربگ‌های اتومبیل است، یک شارژ الکتریکی کوچک را تولید می‌کند که مواد قابل احتراقی که باعث باد شدن ایربگ می‌شوند را مشتعل می‌نماید. باد شدن ایربگ‌ها به کاهش آسیب‌های برخورد روی بدن سرنشینان کمک می‌کند.
اما وقتی یک سرنشین اتومبیل با خود ایربگ برخورد می‌کند چه اتفاقی می‌افتد؟ در این وضعیت، گاز داخل ایربگ از طریق حفره‌های کوچکی تخلیه شده و باعث می‌شود ایربگ در وضعیت کنترل شده‌تری باز شود. به این ترتیب اطمینان حاصل می‌شود که انرژی تصادف برای جلوگیری از مجروح شدن سرنشینان به یک شیوه کنترل شده پخش شده و از بین می‌رود. متداول‌ترین مواد شیمیایی مورد استفاده برای باد کردن کیسه هوا در مدل‌های قدیمی‌تر اتومبیل‌ها، سدیم آزید است در حالی که اتومبیل‌های جدیدتر از گاز نیتروژن یا آرگون استفاده می‌کنند. کل فرایند پردازش ضربه و باز شدن ایربگ‌ها تنها در یک بیست و پنجم ثانیه انجام می‌شود. تقریبا یک ثانیه پس از باز شدن، ایربگ‌ها تخلیه شده و به سرنشینان امکان می‌دهند که از خودرو خارج شوند. بنابراین می‌بینید که همه چیز بسیار سریع اتفاق می‌افتد.

ایربگ‌ها در کدام قسمت اتومبیل هستند
بزرگ‌ترین سوال بعد از نحوه کار یک ایربگ این است که کجای اتومبیل خود می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید؟ داخل فرمان اتومبیل و روی داشبورد مقابل سرنشین جلو از متداول‌ترین نقاط جاسازی ایربگ‌ها محسوب می‌شوند، همچنین بر حسب مدل اتومبیل‌تان می‌توانید ایربگ‌های پرده‌ای جانبی، زانو و پشتی را در آن پیدا کنید. اساسا طراحان تلاش می‌کنند تا بیشترین نقاط احتمالی برخورد مابین سرنشینان و خودرو مانند داشبورد، کنسول مرکزی و سایر بخش‌هایی که ممکن است بر اثر برخورد جراحتی ایجاد نمایند را شناسایی کنند.

اجزای یک سیستم ایربگ
-    ایربگ: خود کیسه هوا از یک پارچه نایلونی نازک ساخته شده است که در فضای نسبتا کوچکی داخل فرمان، داشبورد و سایر مکان‌های داخل خودرو، تا و جاسازی شده است.
-    حسگر تصادف: حسگرهای تصادف در سراسر بدنه خودرو به تعیین نیرو و جهت یک برخورد کمک می‌کنند. وقتی یک حسگر برخوردی را تشخیص می‌دهد که به‌اندازه کافی قدرتمند است، سیگنالی را ارسال می‌کند که عملکرد فعال‌کننده و باد شدن ایربگ‌ها را آغاز خواهد نمود.
-    مشتعل‌کننده: وقتی یک برخورد قوی اتفاق می‌افتد، یک شارژ الکتریکی کوچک مواد شیمیایی اطراف خود را فعال کرده و گازی را تولید می‌کند که باعث باد شدن ایربگ می‌شود.
-    مواد شیمیایی: مواد شیمیایی داخل ایربگ با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا گازی مانند نیتروژن را ایجاد کرده و ایربگ را باد کنند. بعد از باد شدن، حفره‌های کوچک امکان خروج گاز از ایربگ را فراهم کرده و به سرنشینان امکان می‌دهند از خودرو خارج شوند.

تهیه و تنظیم تعمیریاب هوشمند خودرو ایرانیان ( پیت استاپ )
 

آخرین مطالب

اپلیکیشن پیت استاپ نسخه اندروید و ios

اپلیکیشن پیت استاپ نسخه اندروید و ios


آموزش نکات فنی خودرو

آموزش نکات فنی خودرو


با دایناسورهای جاده‌ها چطور رفتار کنیم

وقتی از شهر خارج می‌شوید و با اتومبیل خود در مسیر یک اتوبان یا جاده قرار می‌گیرید، شرایط با آن‌چه که در داخل شهر تجربه کرده‌اید بسیار متفاوت است. در اینجا، کامیون‌ها و تریلرهای بزرگی در اطراف شما حرکت می‌کنند که در صورت از دست دادن کنترل می‌توانند خسارات بسیار بزرگی را به‌بار بیاورند.


خدمات اپلیکیشن پیت استاپ

خدمات اپلیکیشن پیت استاپ