آن‌چه که باید درباره شیشه جلو و سایر پنجره‌های اتومبیل خود بدانید

آن‌چه که باید درباره شیشه جلو و سایر پنجره‌های اتومبیل خود بدانید طبیعی است که وقتی داخل اتومبیل خود مشغول رانندگی هستید، پنجره‌هایی که دورتادور آن تعبیه شده‌اند به‌شما امکان می‌دهند از محیط اطراف خود آگاهی داشته و لذت ببرید. اما این پنجره‌ها با رعایت ملاحظات خاصی ساخته شده‌اند که در این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.
تاریخ نگارش : یکشنبه ۱۳۹۸/۴/۹ - بازدید: ۱۰۱ بار

 

آن‌چه که باید درباره شیشه جلو و سایر پنجره‌های اتومبیل خود بدانید
طبیعی است که وقتی داخل اتومبیل خود مشغول رانندگی هستید، پنجره‌هایی که دورتادور آن تعبیه شده‌اند به‌شما امکان می‌دهند از محیط اطراف خود آگاهی داشته و لذت ببرید. اما این پنجره‌ها با رعایت ملاحظات خاصی ساخته شده‌اند که در این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.
وقتی رانندگی می‌کنید، شیشه جلو اتومبیل شما شرایط دشواری را تحمل می‌کند. این شیشه وظیفه محافظت از شما در برابر خطرات مختلف را دارد:
-    سنگ‌های سرگردانی که از زیر چرخ اتومبیل‌های جلویی به هوا پرتاب شده‌اند.
-    حشرات و همچنین گرد و خاک
-    باران و برف
-    و حتی برخورد تصادفی پرندگان
شیشه جلو اتومبیل شما یک ابزار ایمنی نیز محسوب می‌شود زیرا یک یکپارچگی ساختاری را با بدنه خودرو ایجاد کرده و اجازه نمی‌دهد شما در معرض هر چیزی که با شیشه جلو برخورد می‌کند قرار بگیرید. در صورت وقوع یک تصادف یا چپ کردن اتومبیل، یک ضربه شدید به شیشه جلو می‌تواند باعث ترک خوردن جدی آن شده و یا حتی شیشه جلو را خرد کند. ممکن است تصور کنید که اگر شیشه جلو خرد شود، شما در معرض بارانی از قطعات شیشه قرار می‌گیرید، اما چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

شیشه جلو از چه چیزی ساخته شده است؟
شیشه جلو مدرن امروزی از نوعی شیشه ایمن ساخته شده است. این نوع شیشه طوری طراحی شده است که اگر شکست، به‌قطعات بسیار کوچکی خرد شود. قطعات کوچک شیشه خرد شده آن‌طور که از شیشه عادی انتظار دارید تیز نیستند و به‌همین دلیل از عنوان شیشه ایمن برای آن‌ها استفاده می‌شود. شیشه جلو شما از دو لایه شیشه با یک لایه پلاستیک که در بین آن‌ها قرار گرفته است، تشکیل می‌شود. در شرایطی که شیشه ایمن خرد می‌شود، لایه پلاستیکی شیشه چندلایه هر دو لایه شیشه را در کنار یکدیگر نگه می‌دارد که باعث می‌شود قطعات ریز شیشه خرد شده تا حدود زیادی در جای خود باقی بمانند. به‌این ترتیب تقریب هیچ خرده شیشه‌ای به‌داخل اتومبیل پرتاب نمی‌شود.
شیشه‌های جلوی اتومبیل به‌آسانی نمی‌شکنند، مگر این که نیروی قابل توجهی مانند یک برخورد شدید از روبرو، چپ کردن و یا برخورد یک جسم بزرگ مانند یک گوساله به آن‌ها وارد شود. اگر در شرایطی قرار بگیرید که شیشه جلوی اتومبیل‌تان خرد شود، احتمالا موارد فراوان دیگری وجود دارند که بیشتر از شیشه شکسته به توجه شما نیاز دارند. به‌هر حال اگر شیشه جلوی اتومبیل شما خرد شده، باید پیش از آن‌که دوباره از خودروتان استفاده کنید تعویض شود.

 


آیا رانندگی با یک شیشه جلوی ترک‌خورده، امن است؟
مهم‌ترین وظیفه شیشه جلو، محافظت از سرنشینان در هنگام وقوع یک تصادف است. وقتی در یک تصادف از روبه‌رو قرار می‌گیرد، نواحی مچاله شدنی تا حد امکان بیشترین ضربه ممکن را جذب می‌کنند. وقتی انرژی تصادف به اتاق اتومبیل می‌رسد، شیشه جلو به حفظ یکپارچگی ساختار آن کمک می‌کند. شکل منحنی شیشه جلو از جمع شدن به سمت داخل و روی سرنشینان جلوگیری می‌کند، تا حدود زیادی مانند قدرت پوسته یک تخم مرغ.
وقتی اتومبیل واژگون می‌شود نیز عملا همین اتفاق می‌افتد. وقتی خودرو روی سقف خود می‌چرخد، استحکام ساختار منحنی شیشه جلو تا حدود زیادی در برابر جمع شدن سقف به سمت داخل جلوگیری می‌کند.
یک ترک روی شیشه جلو، عملا یک نقطه ضعف است. در صورت وقوع یک تصادف از مقابل یا واژگون شدن، شیشه جلوی ترک‌خورده نمی‌توانند به‌طور طبیعی واکنش نشان دهد و به‌همین دلیل در حفظ یکپارچگی ساختاری بدنه ناکام می‌ماند. اگر شیشه جلوی اتومبیل شما ترک خود است، بخاطر ایمنی خودتان بهتر است در اولین فرصت آن را تعویض کنید.

شیشه‌های جانبی و عقب
در حالی که شیشه جلو از دو لایه شیشه ایمن که با یک لایه پلاستیک به هم چسبیده‌اند ساخته شده است، بقیه شیشه‌های اتومبیل شما تنها از یک لایه شیشه ایمن ساخته می‌شوند. همان‌طور که گفتیم شیشه ایمن طوری ساخته شده است که در صورت شکسته شدن به قطعات بسیار کوچکی خرد می‌شود، اما بخاطر عدم وجود ساختار لایه‌بندی شده، شیشه‌های جانبی و عقبی اتومبیل شما در صورت شکسته شدن احتمالا فروخواهند ریخت، هر چند که قطعات کوچک آن هنوز به‌اندازه قطعات شکسته یک شیشه معمولی برنده و خطرناک نیستند.

 


شیشه ایمن از طریق فرایندی تحت‌عنوان آبدیده کردن (Tempering) ساخته می‌شود. در این روش، شیشه حرارت دیده و سپس به‌سرعت سرد می‌شود. به‌این ترتیب جدار خارجی شیشه در وضعیت فشردگی قرار می‌گیرد در حالی که ناحیه داخلی آن تحت تنش است. همین فرایند باعث می‌شود که در صورت برخورد چیزی با پنجره‌های جانبی یا عقبی اتومبیل، شیشه به‌قطعات ریز خرد شود.
از آنجایی که شیشه ایمن بجای ترک خوردن خرد می‌شود، یک پنجره خرد شده باید بلافاصله تعویض شود. همچنین ممکن است قطعاتی از شیشه خرد شده در محل خود یا داخل اتومبیل باقی مانده باشند که پیش از رانندگی مجدد با اتومبیل باید آن‌ها را با تجهیزات امن پاکسازی کنید.

 

تهیه و تنظیم تعمیریاب هوشمند خودرو ایرانیان ( پیت استاپ )

آخرین مطالب

اپلیکیشن پیت استاپ نسخه اندروید و ios

اپلیکیشن پیت استاپ نسخه اندروید و ios


آموزش نکات فنی خودرو

آموزش نکات فنی خودرو


با دایناسورهای جاده‌ها چطور رفتار کنیم

وقتی از شهر خارج می‌شوید و با اتومبیل خود در مسیر یک اتوبان یا جاده قرار می‌گیرید، شرایط با آن‌چه که در داخل شهر تجربه کرده‌اید بسیار متفاوت است. در اینجا، کامیون‌ها و تریلرهای بزرگی در اطراف شما حرکت می‌کنند که در صورت از دست دادن کنترل می‌توانند خسارات بسیار بزرگی را به‌بار بیاورند.


خدمات اپلیکیشن پیت استاپ

خدمات اپلیکیشن پیت استاپ