خطرات رانندگی تهاجمی

خطرات رانندگی تهاجمی
رانندگی تهاجمی که عموما تحت‌عنوان خشم جاده نیز شناخته می‌شود، شامل رفتارهایی در طول رانندگی است که از عصبانیت سرچشمه می‌گیرند. این اصطلاح به رانندگی خطرناک، بدون توجه به ایمنی و ادب اشاره دارد.

تاریخ نگارش : شنبه ۱۳۹۸/۴/۱

 

خطرات رانندگی تهاجمی
رانندگی تهاجمی که عموما تحت‌عنوان خشم جاده نیز شناخته می‌شود، شامل رفتارهایی در طول رانندگی است که از عصبانیت سرچشمه می‌گیرند. این اصطلاح به رانندگی خطرناک، بدون توجه به ایمنی و ادب اشاره دارد. رانندگی تهاجمی، رفتارهایی مانند رانندگی بیش از حد نزدیک به اتومبیل جلویی، رانندگی با سرعت بالا، عدم استفاده از راهنما، قطع مسیر سایر رانندگان و بسیاری موارد خطرناک دیگر را در بر می‌گیرد. رانندگی تهاجمی در طول ٢٠ سال گذشته توجه زیادی را به خود جلب کرده زیرا دلیل بسیاری از جرایم و تصادفات جدی رانندگی بوده است. این رفتار تنها یک جنبه از مجموعه بزرگ‌تر مشکلات مرتبط با رانندگی خطرناک است که تمام راننده‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد.

انواع رانندگی تهاجمی
علاوه بر رانندگی خطرناک، راننده‌های تهاجمی غالبا تلاش می‌کنند قربانیان خود را با شکلک‌های ناخوشایند و فریاد زدن، به‌وحشت بیندازند. اگرچه قوانین در نقاط مختلف متفاوت است، اما این راننده‌ها می‌توانند به‌دلایل گوناگونی جریمه شوند:
-    رانندگی بی‌توجه زمانی روی می‌دهد که راننده در هنگام هدایت یک اتومبیل مراقبت‌های طبیعی را انجام نمی‌دهد و سایر افراد یا اموال را به‌خطر می‌اندازد.
-    رانندگی بی‌پروا یک مورد جدی‌تر است که عمومی نشان می‌دهد راننده یک خطر جدی و ناموجه برای دیگران محسوب می‌شود.
-    رانندگی تهاجمی یک الگو از رفتارهای ناخوشایند و خطرناکی است که قبلا به آن‌ها اشاره کردیم و در مدت زمان کوتاهی اتفاق می‌افتند.

رانندگی تهاجمی و خشم جاده
خشم جاده به‌طور کلی به‌عنوان یک قالب افراطی‌تر از رانندگی تهاجمی در نظر گرفته می‌شود که با خشونت یا ارعاب از طریق عملیات رانندگی سر و کار دارد. خشم جاده می‌تواند با انگیزه آسیب رساندن به دیگران یا استفاده از یک اتومبیل به‌عنوان سلاح انجام شود، اما در عین حال می‌تواند خارج از وسیله نقلیه نیز ادامه داشته باشد. بسیاری از راننده‌ها گزارش داده‌اند که گاهی اوقات احساس عصبانیت می‌کنند، اما عصبانیت همیشه به رانندگی تهاجمی یا خشم جاده منتهی نمی‌شود. معمولا عوامل شخصی، موقعیتی و فرهنگی ترکیب می‌شوند تا چنین حالتی را ایجاد کنند.

خطرات رانندگی تهاجمی
تصادفات رانندگی هر ساله آمار قابل توجهی از تلفات جانی در تمام جهان را به‌خود اختصاص داده‌اند و رانندگی تهاجمی عامل درصد بالایی از این تصادفات است. مطالعات انجام شده نشان داده‌اند تلفات رانندگی تهاجمی ٢ تا ٤ برابر بیشتر از رانندگی در شرایط غیرطبیعی (مستی، مصرف مواد مخدر و...) است.

چه چیزی باعث می‌شود افراد به‌صورت تهاجمی رانندگی کنند؟
عوامل بسیار گوناگونی وجود دارند که به رانندگی تهاجمی منتهی می‌شوند. برای اصلاح این رفتار، شما باید عوامل آن را درک کنید:
-    عصبانیت و ناامیدی: عصبانیت و ناامیدی غالبا با عوامل دیگری تبدیل شده و راننده‌ها را به سمت یک رفتار تهاجمی سوق می‌دهند.
-    ویژگی‌های شخصیتی: مطالعات نشان داده‌اند که دو نوع اصلی از ساختارهای شخصیتی وجود دارند که مستعد رانندگی تهاجمی هستند: شخصیت‌های ضد اجتماعی و شخصیت‌های رقابتی.
-    عوامل محیطی و موقعیتی: عوامل محیطی و موقعیتی می‌توانند ماشه رفتارهای تهاجمی باشند. طراحی خیابان و جاده یا محیط اتومبیل از جمله عوامل محیطی محسوب می‌شوند. از سوی دیگر، شرایط موقعیتی بیشتر شامل فناوری‌هایی مانند تلفن‌های همراه و همچنین صدا، گرما، ترافیک و یا سایر شرایط هستند.

تهیه و تنظیم تعمیریاب هوشمند خودرو ایرانیان ( پیت استاپ )
 

بازدید : ۴۴ نفر

جایگاه ایربگ در ایمنی سرنشینان اتومبیل

قبلا در مورد نحوه کار ایربگ یا کیسه هوا با شما صحبت کرده‌ایم. اما گذشته از این که ایربگ از نظر فنی چطور کار می‌کند و از چه اجزایی تشکیل شده، واقعا تاثیر و جایگاه آن در مجموعه تمهیدات ایمنی یک اتومبیل برای سرنشینان چگونه است؟


ایربگ چطور کار می‌کند

ایربگ‌ها یا کیسه هوا که طراحی شده‌اند تا از سرنشینان اتومبیل در هنگام وقوع یک تصادف محافظت کنند، در لحظه برخورد خودرو با یک جسم دیگر یا مواقعی که سرعت خودرو دچار کاهش ناگهانی شود، باد شده و انرژی برخورد را جذب می‌کنند.


آن‌چه که باید درباره شیشه جلو و سایر پنجره‌های اتومبیل خود بدانید

طبیعی است که وقتی داخل اتومبیل خود مشغول رانندگی هستید، پنجره‌هایی که دورتادور آن تعبیه شده‌اند به‌شما امکان می‌دهند از محیط اطراف خود آگاهی داشته و لذت ببرید. اما این پنجره‌ها با رعایت ملاحظات خاصی ساخته شده‌اند که در این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.


١٠ مورد از آزاردهنده‌ترین مشخصه‌های بعضی از خودروهای امروزی

طبیعی است که هر اتومبیلی نواقص و اشکالات خاص خود را دارد. اکثر این اشکالات چندان آزاردهنده نبوده و یا مواردی هستند که در طول زمان به آن‌ها عادت می‌کنید. اما نواقصی نیز وجود دارند که هر وقت پشت فرمان اتومبیل خود قرار می‌گیرید به‌عنوان یک مزاحم دایمی گریبانگرتان می‌شوند.


خطرات رانندگی تهاجمی

رانندگی تهاجمی که عموما تحت‌عنوان خشم جاده نیز شناخته می‌شود، شامل رفتارهایی در طول رانندگی است که از عصبانیت سرچشمه می‌گیرند. این اصطلاح به رانندگی خطرناک، بدون توجه به ایمنی و ادب اشاره دارد.