کمربند ایمنی چطور کار می‌کند

کمربند ایمنی چطور کار می‌کند اولین کمربندهای ایمنی اصلا برای اتومبیل‌ها اختراع نشده بودند، بلکه برای توریست‌ها، نقاش‌ها، آتش‌نشانان و یا هر کسی در نظر گرفته شده بودند که در شغل خود نیاز داشتند به‌طور ایمنی نگهداشته شوند.
تاریخ نگارش : سه شنبه ۱۳۹۸/۳/۲۸ - بازدید: ۱۵۳ بار

 

کمربند ایمنی چطور کار می‌کند

اولین کمربندهای ایمنی اصلا برای اتومبیل‌ها اختراع نشده بودند، بلکه برای توریست‌ها، نقاش‌ها، آتش‌نشانان و یا هر کسی در نظر گرفته شده بودند که در شغل خود نیاز داشتند به‌طور ایمنی نگهداشته شوند. در اوایل دهه ۱۹۵۰ بود که یک پزشک در کالیفرنیا مطالعه‌ای را ترتیب داد که کمربندهای ایمنی ابتدایی را با کاهش آمار بالای موارد جراحت سری که به بیمارستان محل کار او مراجعه می‌کردند، ارتباط داد. پس از انتشار مطالعات این پزشک، تولیدکنندگان خودرو شروع به پیاده‌سازی ایده او از یک کمربند ایمنی قابل جمع شدن در محصولات خود کردند. Nash و فورد اولین شرکت‌هایی بودند که کمربند ایمنی را در اتومبیل‌های خود پیاده‌سازی کردند، در حالی که Saab نیز با فاصله اندکی به این فهرست اضافه شد.

 

کمربندهای ایمنی در یک تصادف چطور عمل می‌کنند

هدف اصلی از کمربند ایمنی، حفظ امنیت و سلامت سرنشینان اتومبیل در صورت وقوع یک تصادف است. یک اتومبیل با اینرسی حرکت می‌کند که تمایل یک جسم برای ادامه حرکت تا زمانی است که چیزی برخلاف حرکت آن جسم عمل کند. وقتی اتومبیل با چیزی برخورد می‌کند (یا چیزی با آن برخورد می‌کند)، اینرسی مذکور تغییر خواهد کرد. بدون وجود کمربند ایمنی، سرنشینان به سمت بخش‌های مختلف داخل اتومبیل پرتاب شده یا کاملا به بیرون از اتومبیل پرت می‌شوند.

 

گرفتن ضربه

یک کمربند ایمنی اگر به‌طور صحیح مورد استفاده قرار گرفته باشد، نیروی توقف را در سراسر لگن و قفسه سینه سرنشین پخش می‌کند. این دو ناحیه، قدرتمندترین بخش‌های بدن انسان هستند، بنابراین هدایت نیرو به آن‌ها باعث می‌شود تاثیر ضربه تصادف روی بدن به حداقل برسد. خود کمربند ایمنیاز یک پارچه در هم تنیده ساخته شده است که قدرتمند و در عین حال انطعاف‌پذیر است. اگر کمربند ایمنی به‌طور صحیح بسته شده باشد، باید اجازه انجام حرکت‌های کوچک را بدهد، اما به‌منظور محافظت از سرنشین در یک تصادف باید محکم اما کمی آزاد بسته شود.

 

روش بستن صحیح

اکثر کمربندهای ایمنی دارای دو بخش هستند، یک بخش پایینی که روی لگن سرنشین قرار می‌گیرد و کمربند شانه‌ای که از یک شانه عبور کرده و در امتداد سینه پایین می‌آید. در مورد استفاده کودکان در سنین مختلف از کمربند ایمنی، قوانین و راه‌کارهای مختلفی وجود دارند که در مقالات جداگانه‌ای به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

نحوه کار کمربندهای ایمنی مدرن امروزی

همان‌طور که گفتیم کمربند ایمنی از یک پارچه تنیده ساخته شده است. جعبه جمع‌کننده در کف خودرو یا روی دیواره داخلی اتومبیل قرار گرفته و حاوی فنر و قرقره‌ای است که کمربند دور آن می‌پیچد. کمربند از قرقره‌ای با یک فنر مدور مارپیچ باز می‌شود که به سرنشین خودرو اجازه می‌دهد آن را بیرون بکشد. وقتی کمربند ایمنی خود را باز می‌کنید، همین فنر به‌طور خودکار آن را جمع می‌کند. در نهایت نوبت به خود قفل می‌رسد. وقتی کمربندی ایمنی بیرون کشیده شده و روی بدن سرنشین قرار می‌گیرد، بخش انتهایی آن که یک حلقه فلزی است و تحت عنوان زبانه شناخته می‌شود در داخل سگک کنار صندلی ثابت می‌شود. وقتی کمربند ایمنی بسته می‌شود، سرنشین باید صندلی را در یک وضعیت تقریبا عمودی قرار داده و در حالی که باسن و پشت او به پشتی صندلی چسبیده‌اند، بنشیند. در صورت استفاده صحیح، کمربند ایمنی می‌تواند بهترین ابزار حفظ امنیت و سلامت در اتومبیل‌های امروز باشد.

 

تهیه و تنظیم تعمیریاب هوشمند خودرو ایرانیان( پیت استاپ )

 

آخرین مطالب

چطور راننده بهتری باشیم

انواع مختلفی از راننده‌ها، جاده‌ها و خیابان‌ها را اشغال کرده‌اند، خوب و بد. در حالی که یک راننده خوب غالبا مورد تحسین سایرین قرار می‌گیرد، یک راننده بد برای خراب کردن روز یک‌نفر کافی است.


نکاتی درباره خرید یک رینگ مناسب

حفظ حرکت روان اتومبیل شما به چیزی بیش از صرفا لاستیک‌های خوب نیاز دارد. شما در عین حال به رینگ‌های مناسب نیاز خواهید داشت که الزاما به‌معنای انتخاب رینگ‌های غول‌آسای براق هم نیست.


چرا همیشه یک چهارم باک اتومبیل شما باید پر باشد

هر راننده‌ای می‌داند که نگهداشتن مقداری از سوخت در باک اتومبیل، یک «باید» محسوب می‌شود. اما ممکن است ندانید که حداقل چقدر از سوخت خود را باید در باک نگهدارید. بعضی از متخصصین اعتقاد دارند که سطح سوخت باقیمانده در باک هرگز نباید کمتر از یک چهارم ظرفیت آن باشد.


پیت استاپ در آینه رسانه ها

بازتاب فعالیت پیت استاپ در رسانه ها ی مکتوب کشور