انواع مختلف راننده‌ها در خیابان‌ها و جاده‌ها

انواع مختلف راننده‌ها در خیابان‌ها و جاده‌ها چندین میلیون نفر در کشور ما گواهینامه رانندگی دارند و هر بار که در ترافیک گیر می‌افتید، احساس می‌کنید که همه آن‌ها با شما در همان مسیر هستند. در بین این عده، گروهی وجود دارد که شکیبایی شما را به چالش می‌کشند. چرا همه نمی‌توانند مثل شما رانندگی کنند؟
تاریخ نگارش : دوشنبه ۱۳۹۸/۳/۲۷ - بازدید: ۲۱۴ بار

 

انواع مختلف راننده‌ها در خیابان‌ها و جاده‌ها
چندین میلیون نفر در کشور ما گواهینامه رانندگی دارند و هر بار که در ترافیک گیر می‌افتید، احساس می‌کنید که همه آن‌ها با شما در همان مسیر هستند. در بین این عده، گروهی وجود دارد که شکیبایی شما را به چالش می‌کشند. چرا همه نمی‌توانند مثل شما رانندگی کنند؟ چرا همه رانندگان نمی‌توانند مسئولیت‌پذیر بوده، از محدودیت‌های سرعت پیروی کرده و مودب باشند؟
متاسفانه تمام رانندگان قانون‌مند نیستند. گروهی از آن‌ها بیش از حد کند رانندگی می‌کنند و گروه دیگری بیش از حد سریع. عده‌ای هنگام رانندگی با تلفن صحبت می‌کنند و عده دیگری نیز مشغول ارسال و دریافت پیام‌های متنی هستند. با وجود آن که قوانین در زمینه جلوگیری از چنین تخلفاتی سخت‌گیرانه‌تر از قبل شده‌اند، اما همیشه رانندگان دیگری در طول مسیر اطراف شما هستند که گاهی اوقات حتی ابتدایی‌ترین قواعد رانندگی را نیز رعایت نمی‌کنند. آیا به‌یاد دارد تاکنون با چه تعداد از این راننده‌ها مواجه شده‌اید؟

راننده‌های لاک‌پشتی
این گروه، افرادی هستند که همیشه با سرعتی ۱۰ تا ۲۰کیلومتر بر ساعت پایین‌تر از محدوده سرعت مجاز رانندگی می‌کنند. این افراد باعث می‌شوند ورود یا خروج به/از بزرگراه واقعا دشوار شود، زیرا غالبا در مسیر سمت راست و آن‌هم به‌طور دیوانه‌کننده‌ای با سرعت پایین رانندگی می‌کنند. همچنین، وقتی این راننده‌ها در مسیر‌های میانی بزرگراه با سرعت پایین خود حرکت می‌کنند، تغییر مسیر را برای سایر راننده‌ها بسیار دشوار می‌سازند. اگر در پشت یکی از این راننده‌های لاک‌پشتی گیر افتادید، می‌توانید تاکتیک‌های زیر را امتحان کنید:
-    پیش از عبور از آن‌ها وضعیت را بررسی کنید: اگر تصمیم گرفته‌اید که می‌خواهید از چنین راننده‌ای سبقت بگیرید، صبر کنید تا زمان و فاصله کافی برای انتقال امن به مسیر مورد نظرتان مابین شما و او ایجاد شود. شاید عجیب به‌نظر برسد که توصیه می‌کنیم فاصله‌ای را بین اتومبیل خود و راننده لاک‌پشتی ایجاد کنید، اما برای رد کردن او به مقداری فضا برای سرعت گرفتن نیاز دارید در حالی که او جلوی شماست. اگر فاصله مناسبی با راننده لاک‌پشتی نداشته باشید، ممکن است از پشت با او برخورد کنید.
-    چراغ‌های جلوی خود را روشن و خاموش کنید: اگر راننده لاک‌پشتی در مسیرهای میانی بزرگراه رانندگی می‌کند، چراغ‌های جلوی اتومبیل‌تان را روشن و خاموش کنید تا به او بفهمانید که از مسیر کنار برود. اگر احساس کردید راننده اعصاب خردکن هیچ تصمیمی برای حرکت به یک مسیر دیگر ندارد، استفاده از چراغ‌ها را متوقف کرده و مسیر خودتان را تغییر دهید.

راننده حواس‌پرت
این گروه راننده‌هایی هستند که عملا توجه آن‌ها روی انجام کارهای دیگری مانند صحبت کردن با تلفن، تبادل پیام‌های متنی، آرایش کردن، خواندن چیزهای مختلف یا شمارش پول، صحبت کردن با سایر سرنشینان و یا بسیاری از موارد دیگری که همه ما شاهد آن‌ها بوده‌ایم، متمرکز است.

 هر ساله آمارهای وحشتناکی از تلفات تصادفاتی که چنین رانندگانی مسبب آن هستند در کشورهای مختلف منتشر می‌شوند. بدترین نکته درباره راننده‌های حواس‌پرت این است که تا وقتی حادثه‌ای را ایجاد نکرده‌اند (و گاهی اوقات حتی پس از آن) کاملا حق به‌جانب هستند زیرا تصور می‌کنند سرشان به کار خودشان است. تازه بعد از حادثه در بهترین حالت این گروه تلاش می‌کنند تا با یک عذرخواهی ساده از شرایط ایجاد شده خارج شوند. چند پیشنهاد برای مواردی که با این گروه مواجه می‌شوید، عبارتند از:
-    پشت آن‌ها بمانید: اگر پشت یک راننده حواس‌پرت قرار گرفته‌اید، احتمالا در امن‌ترین نقطه ممکن هستید زیرا می‌توانید به حرکات ناگهانی آن‌ها در جلوی اتومبیل‌تان واکنش نشان بدهید. در واقع به این ترتیب احتمال این که وقتی جلوتر از او قرار گرفته‌اید از پشت به شما بکوبد، برطرف خواهد شد.
-   
مسیر خود را تغییر دهید: اگر درست در جلوی اتومبیل یک راننده حواس‌پرت قرار گرفته‌اید، بهتر است مسیر حرکت خود در بزرگراه را تغییر دهید زیرا چنین وضعیتی می‌تواند به یک شرایط ناخوشایند منتهی شود.
-    از او فاصله بگیرید: اگر در یک بزرگراه کنار یک راننده حواس‌پرت قرار گرفته‌اید، مسیر خود را تغییر دهید تا مقدار فاصله بین شما و او ایجاد شود. طبیعتا شما علاقه‌ای ندارید که چنین راننده‌ای با یک انحراف ناگهانی به شما برخورد کند.

دیوانگان سرعت
یک خبر خوب درباره بودن در یک بزرگراه یا جاده با افرادی که بیش از حد سریع رانندگی می‌کنند وجود دارد: تنها در مدت چند ثانیه دیگری لازم نیست به آن‌ها فکر کنید، زیرا از شما عبور کرده‌اند و حالا مشکل رانندگان دیگری هستند.
با این‌حال، دیدن اتومبیلی که با سرعت در حال نزدیک شدن به‌شما است در آیینه عقب می‌تواند واقعا مضطرب کننده باشد، خصوصا اگر در طول شب مشغول رانندگی هستید و اتومبیلی با رنگ تیره دارید. یکی از دلایل اصلی تعیین محدودیت‌های سرعت این است که اکثر رانندگان قادر به اداره اتومبیلی که با سرعت بسیار بالا حرکت می‌کند، نیستند. این قاعده می‌تواند کاملا در مورد راننده‌ای که از پشت در حال نزدیک شدن به شما است، صادق باشد.
-    هرگز سعی نکنید با این گروه رقابت نمایید. در چنین شرایطی سعی نکنید شانس خود را امتحان کرده و یا تحت تاثیر هیجان داخلی قرار بگیرید. تمام تلاش خود را برای خارج شدن از مسیر چنین راننده‌ای انجام دهید و بگذارید از شما عبور کند. اگر نمی‌توانید مسیرتان را تغییر دهید، راهنمای خود را روشن کنید تا راننده دیوانه سرعت متوجه شود تلاش می‌کنید سر راه او قرار نگیرید.
-    از مسیر خارج شوید. قطعا نمی‌خواهید با راننده دیوانه سرعتی درگیر شوید که می‌خواهد درسی به‌شما بدهد و برای این منظور با سرعت از اتومبیل‌تان عبور کرده، جلوی شما می‌پیچد و ناگهان روی ترمز می‌کوبد. بنابراین در چنین شرایطی بهتر است به‌آرامی از سر راه او کنار بروید.

راننده‌های لایی‌کش
راننده‌هایی که مرتبا در بین ترافیک لایی می‌کشند، یک تهدید واقعی هستند. آن‌ها نه تنها خودشان، بلکه تمام راننده‌هایی که عقب‌تر از آن‌ها قرار گرفته‌اند را به‌خطر می‌اندازند. این گروه واقعا سریع رانندگی کرده و محدودیت‌های کنترل اتومبیل خود را با انحراف ناگهانی در بین خودرو‌ها آزمایش می‌کنند.
آیا لایی کشیدن می‌توانند یک راننده را سریع‌تر به مقصد برساند؟ در یک آزمایش، رانندگی با لایی کشیدن در مقابل رانندگی طبیعی و باقی ماندن در یک مسیر، مقایسه شد. در انتهای یک مسیر ۷۳ کیلومتری، راننده قانون‌مند تنها ۲ دقیقه دیرتر از راننده‌ای که در تمام مسیر بین اتومبیل‌های دیگر لایی کشیده بود به مقصد رسید.
همین آزمایش با ۵ راننده (یک راننده لایی‌کش و ۴ راننده عادی) تکرار شد. راننده بی‌احتیاط در مدت یک ساعت و ۱۶ دقیقه به مقصد رسید، در حالی که ۴ راننده دیگر به‌طور متوسط با زمان یک ساعت و ۲۵ دقیقه این مسیر را طی کردند. از سوی دیگر، راننده‌ای که با لایی کشیدن مسیر را طی کرده بود می‌گفت در طول آزمایش کاملا عصبی بوده و ضربان قبل خود را حس می‌کرده زیرا دایما از این وحشت داشته که دچار تصادف شود. خوب، آیا ۹ دقیقه تفاوت در چنین مسیری می‌تواند ارزش این فشار را داشته باشد؟

 


رانندگان خشمگین جاده
همه ما آن‌ها را دیده‌ایم. آن‌ها در طول ترافیک‌های سنگین دایما بوق می‌زنند، با حرکات مختلف به دیگران توهین می‌کنند و طوری فریاد می‌کشند که انگار بقیه رانندگان می‌توانند مشکل را برطرف کنند. شما در برخورد با این رانندگان خشمگین چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ هیچ، تا حد امکان از آن‌ها فاصله گرفت و بگذارید خشم خود را هر جایی که می‌خواهد تخلیه کند.

راننده‌های تازه‌کار
در نهایت نوبت به کارآموزان رانندگی می‌رسد. آن‌ها اواخر بعد از ظهر به‌همراه یک مربی مشغول رانندگی هستند. متاسفانه این گروه همان زمانی مشغول تمرین هستند که شما بعد از یک روز کاری به سمت خانه حرکت می‌کنید و احتمالا خسته و بی‌حوصله هستید. دست‌های این جوانان به وضعیت‌ها ۲ و ۱۰ روی فرمان چسبیده و در حالی که زبان‌شان خشک شده با نگرانی به مسیر خیره شده‌اند.
درست است که احتمالا این گروه به‌طور رنج‌آوری با یک سرعت پایین رانندگی می‌کنید، اما همیشه با آن‌ها مهربان باشید و به آرامی از کنارشان عبور کنید. به‌یاد داشته باشید که همه ما زمانی جای آن‌ها بوده‌ایم.

تهیه و تنظیم تعمیریاب هوشمند خودرو ایرانیان ( پیت استاپ )

نظر خود را با ما در میان بگذارید
کاربر عزیز پیت‌استاپ، نظرات شما ابتدا توسط مدیر سایت بررسی میگردد، سپس منتشر میشود.
نظرات شما کاربران
آخرین مطالب

با برندهای خودروسازی آلمانی آشنا شوید

شرکت‌های خودروسازی آلمانی به تولید اتومبیل‌های کلاس بالایی که در آن‌ها عملکرد بیشتر از ظاهر اهمیت دارد، مشهور هستند. در واقع این شرکت‌ها با پیروی از قاعده مذکور روی عملکرد و کیفیت تمرکز کرده‌اند


واقعیت‌های جالبی برای عاشقان جیپ

تقریبا همه روی این موضوع توافق دارند که جیپ یکی از جالب‌ترین ظاهرها را در بین اتومبیل‌های سراسر جهان دارد. با این‌حال آیا می‌توانید باور کنید که هیچکس واقعا نمی‌داند عبارت Jeep از کجا آمده است؟ در ادامه به چند نکته درباره این خودرو اشاره می‌کنیم که احتمالا تاکنون نمی‌دانستید.


نکات جالبی که درباره Dodge نمی‌دانستید

Dodge از آن دسته تولیدکنندگان خودرویی است که در طول تاریخچه کمی بیشتر از ۱۰۰ ساله خود، نقاط عطف جالبی را پشت سر گذاشته است. خودروهای این شرکت در فیلم‌های زیادی ظاهر شده‌اند و آن‌ها حتی یک کلمه را ابداع کرده‌اند. در ادامه به تعدادی از نکات جالب درباره Dodge اشاره می‌کنیم.


آغاز به کار مرکز تماس تلفنی 24ساعته پیت استاپ

آغاز به کار مرکز تماس تلفنی 24ساعته پیت استاپ با شماره 45152-021 در آینده نزدیک با خدمات بیمه و الکترونیک در خدمت شما خواهیم بود