موتور یک خودرو چقدر می‌تواند داغ شود

موتور یک خودرو چقدر می‌تواند داغ شود
هر سیستم در جهان محدودیت‌هایی دارد و موتورها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. به‌طور کلی، موتورها در طول عملکرد خود داغ می‌شوند که کاملا طبیعی است. با این‌حال، آن‌ها در نهایت بخاطر داغ شدن بیش از حد به‌نقطه شکست خود می‌رسند.

تاریخ نگارش : دوشنبه ۱۳۹۸/۳/۱۳

 

موتور یک خودرو چقدر می‌تواند داغ شود


هر سیستم در جهان محدودیت‌هایی دارد و موتورها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. به‌طور کلی، موتورها در طول عملکرد خود داغ می‌شوند که کاملا طبیعی است. با این‌حال، آن‌ها در نهایت بخاطر داغ شدن بیش از حد به‌نقطه شکست خود می‌رسند. به‌همین دلیل، افرادی که با ماشین‌های عظیم سر و کار دارند باید از حداکثر ظرفیت حرارتی هر موتور اطلاع داشته باشند. این نوع آگاهی باید مورد توجه صاحبان اتومبیل‌ها نیز قرار داشته باشد چون اتومبیل‌ها نیز به موتورها متکی هستند.

چرا موتور یک خودرو فوق‌العاده داغ می‌شود؟
به‌رغم پیشرفت‌های حیرت‌انگیز در فناوری امروزی، موتور یک اتومبیل هنوز می‌تواند حرارت بسیار زیادی تولید کند. این موضوع با توجه قانون دوم ترمودینامیک، منطقی است. در واقع تبدیل ١٠٠ درصد انرژی حرارتی موتور به انرژی مکانیکی عملا غیرممکن است. به این ترتیب همیشه مقداری از حرارت باقی می‌ماند که به‌روشنی برای سیستم غیرقابل استفاده است. این حرارت اضافی، دلیل داغ شدن فوق‌العاده موتور در زمان‌هایی است که بیش از حد کار کرده.موتور یک خودرو چقدر داغ می‌شود؟
حالا که فهمیدیم داغ شدن شدید موتور اتومبیل کاملا طبیعی است، بیایید به سوال فوق پاسخ بدهیم. شما باید بدانید موتورها می‌توانند تا جایی داغ شوند که درخشش سرخی در فلز آن‌ها به‌چشم بخورد.
وقتی نوبت به اعداد و ارقام می‌رسد، اکثر موتورهای اتومبیل دارای حداکثر ظرفیت حرارتی در حدود ١٢١ درجه سانتی‌گراد هستند. این دما عملا به مایع خنک‌کننده مربوط می‌شود زیرا قطعات دیگری مانند سوپاپ‌های خروجی می‌توانند بسیار داغ‌تر از اعداد بیان شده باشند. به‌عنوان یک نکته جدی‌تر، این دما می‌تواند فشار فوق‌العاده‌ای را در سیستم خنک‌کننده ایجاد نماید. اگر چنین اتفاقی بیفتد، مایع خنک‌کننده از سوپاپ تخلیه فشار درپوش رادیاتور خارج می‌شود. اگر شلنگ‌ها، درپوش رادیاتور و سایر قطعات سیستم خنک‌کننده به‌اندازه کافی قوی و سنگین نباشند، نمی‌توانند فشار مایع خنک‌کننده را کنترل کنند.


هرگز سعی نکنید به حداکثر ظرفیت حرارتی موتور خود برسید زیرا فاصله زیادی با دامنه حرارتی طبیعی آن دارد. البته موتور خودروهای مسابقه‌ای می‌توانند این دما را تحمل کنند اما این موضوع در مورد مدل‌های معمولی صادق نیست. موتورهایی که قادر باشند دمای بیش از ١٢٠درجه سانتی‌گراد را تحمل کنند فوق‌العاده گران هستند زیرا به طراحی و ساختار تخصصی نیاز دارند.
به‌طور تعجب‌آوری، بعضی از موتورها می‌توانند حتی به ١٥٠تا ٢٠٠ درجه سانتی‌گراد برسند. با این‌حال دماهای مذکور تنها مدت کوتاهی ادامه پیدا می‌کنند زیرا در نهایت موتور از کار افتاده و یا شمع‌ها عملکرد خود را از دست می‌دهند. اگر مشکلی در پمپ آب یا واشر سرسیلندر وجود داشته باشد نیز چنین اتفاقی می‌افتد. چنین شرایطی مانند «آخرین اجرای» موتور اتومبیل خواهد بود.
در نهایت، دامنه حرارتی طبیعی برای اکثر موتورهای اتومبیل بین ٩٠ تا ١٠٥
درجه سانتی‌گراد است.برای موتوری که بیش از حد داغ شده، چه اتفاقی می‌افتد؟
حتی با رانندگی در یک فاصله بسیار کوتاه، یک موتور بیش از حد داغ شده اتومبیل می‌تواند به قطعات مهمی مانند اجزای داخلی، سرسیلندر و یا حتی بدنه موتور آسیب برساند. عواملی مانند یدک کشیدن، رانندگی در زیر حرارت شدید خورشید و یا استفاده از تهویه مطبوع با بالاترین قدرت آن می‌توانند در داغ شدن بیش از حد اتومبیل نقش داشته باشند.خوشبختانه اکثر اتومبیل‌های مدرن دارای نشانگری هستند که سطح دمای مایع خنک‌کننده موتور را به‌طور پیوسته نمایش می‌دهد. این نشانگر یک هشدار فوری را در مواقعی که سیستم خنک‌کننده به تقلا می‌افتد، تامین می‌کند. ممکن است نشانگر مذکور دمای دقیقی را نمایش ندهد، اما نشانه‌های داغ و سرد در دو انتهای مقیاس مدرج آن قرار گرفته‌اند و یک نشانه دمای طبیعی نیز در مرکز این مقیاس مشخص شده است. اگر عقربه نشانگر به‌طور پیوسته به‌سمت نشانه داغ حرکت کند، سیستم خنک‌کننده شروع به واکنش نشان دادن خواهد کرد. یک راه‌حل فوری برای چنین وضعیتی این است که چند دقیقه در کنار مسیر توقف کنید. سپس مطمئن شوید که تهویه مطبوع را خاموش کرده‌اید. همچنین می‌توانید بخاری را روشن کنید تا حرارت از موتور گرفته شده و به جای دیگری انتقال پیدا کند.اکثر مدل‌های جدید اتومبیل‌ها بجای نشانگر دارای یک چراغ هشدار هستند. وقتی موتور اتومبیل سرد است، این چراغ با رنگ آبی روشن می‌شود که نشان می‌دهد بخاری هوای سرد را به‌جریان خواهد انداخت. وقتی دمای موتور به سطح طبیعی رسید، رنگ آبی سرانجام ناپدید می‌شود. با این‌حال اگر چراغ با رنگ زرد یا قرمز روشن شود، بدیهی است که موتور شما با مشکلی مواجه شده است.

تهیه و تنظیم تعمیریاب هوشمند خودرو ایرانیان ( پیت استاپ )

بازدید : ۳۴ نفر

انواع مختلف راننده‌ها در خیابان‌ها و جاده‌ها

چندین میلیون نفر در کشور ما گواهینامه رانندگی دارند و هر بار که در ترافیک گیر می‌افتید، احساس می‌کنید که همه آن‌ها با شما در همان مسیر هستند. در بین این عده، گروهی وجود دارد که شکیبایی شما را به چالش می‌کشند. چرا همه نمی‌توانند مثل شما رانندگی کنند؟


نکاتی برای رفع مشکل داغ کردن بیش از حد موتور

در این مقاله به کارهایی اشاره می‌کنیم که باید برای خنک کردن موتور بیش از حد داغ شده یک اتومبیل انجام دهید.


موتور یک خودرو چقدر می‌تواند داغ شود

هر سیستم در جهان محدودیت‌هایی دارد و موتورها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. به‌طور کلی، موتورها در طول عملکرد خود داغ می‌شوند که کاملا طبیعی است. با این‌حال، آن‌ها در نهایت بخاطر داغ شدن بیش از حد به‌نقطه شکست خود می‌رسند.


تاریخچه کوتاهی از توسعه لاستیک

از زمان آغاز دوران تایرهای لاستیکی پرشونده با هوا (Pneumatic)در سال ١٨٨٨ که روی خودروهای بنزینی شرکت بنز مورد استفاده قرار گرفتند، تاکنون گام‌های عظیمی در مسیر پیشرفت مواد و فناوری این محصولات برداشته شده است.


چطور اتومبیل خود را برای یک توقف طولانی آماده کنید

دلایل مختلفی وجود دارند که باعث می‌شوند نیاز داشته باشید اتومبیل خود را برای مدت نسبتا طولانی در یک محل متوقف کنید. تغییر شغل، ماموریت‌های نظامی و یا حتی مشکلات سلامتی جسمانی از جمله این دلایل هستند.