تاریخچه کوتاهی از توسعه لاستیک

تاریخچه کوتاهی از توسعه لاستیک از زمان آغاز دوران تایرهای لاستیکی پرشونده با هوا (Pneumatic)در سال ١٨٨٨ که روی خودروهای بنزینی شرکت بنز مورد استفاده قرار گرفتند، تاکنون گام‌های عظیمی در مسیر پیشرفت مواد و فناوری این محصولات برداشته شده است.
تاریخ نگارش : دوشنبه ۱۳۹۸/۳/۱۳ - بازدید: ۱۳۷ بار

 

تاریخچه کوتاهی از توسعه لاستیک


از زمان آغاز دوران تایرهای لاستیکی پرشونده با هوا (Pneumatic) در سال ١٨٨٨ که روی خودروهای بنزینی شرکت بنز مورد استفاده قرار گرفتند، تاکنون گام‌های عظیمی در مسیر پیشرفت مواد و فناوری این محصولات برداشته شده است. لاستیک‌های پر شده با هوا در سال ١٨٩٥ محبوبیت پیدا کردند و از آن زمان به بعد به یک گزینه طبیعی تبدیل شدند، هر چند که از طراحی‌های بسیار متنوعی استفاده می‌کردند.
 


توسعه اولیه
در سال ١٩٠٥، شیارها برای اولین بار روی لاستیک‌های پر شده با هوا، معرفی شدند. در واقع این طراحی از یک وصله ضخیم تشکیل می‌شد که طراحی شده بود تا استهلاک و آسیبی که متوجه تایر نرم لاستیکی بود را کاهش دهد.
در سال ١٩٢٣، اولین لاستیک از نوع بالونی مورد استفاده قرار گرفت که ظاهری شبیه به لاستیک‌های امروزی داشت. این محصول راحتی و لذت سواری یک خودرو را به‌طور چشمگیری بهبود بخشید.
توسعه لاستیک مصنوعی در سال ١٩٣١ توسط یک شرکت آمریکایی با نام Dupont اتفاق افتاد. این واقعه صنعت خودروسازی را متحول کرد زیرا حالا امکان تعویض آسان لاستیک‌ها وجود داشت و در عین حال کیفیت لاستیک نیز به‌طور بسیار دقیق‌تری نسبت به لاستیک طبیعی قابل کنترل بود.

 


به‌دست آوردن کشش بیشتر
پیشرفت مهم بعدی در سال ١٩٤٧ اتفاق افتاد، زمانی که یک لاستیک تیوبلس پر شده با هوا توسعه پیدا کرد. حالا دیگر به یک تیوب داخلی نیاز نبود زیرا لاستیک به‌صورت درزبندی شده‌ای روی لبه رینگ چرخ قرار می‌گرفت. این دستاورد بخاطر افزایش دقت تولید هر دو گروه تولیدکنندگان لاستیک و تولیدکنندگان چرخ، به‌دست آمده بود.
مدت کمی بعد یعنی در سال ١٩٤٩، اولی لاستیک رادیال تولید شد. لاستیک رادیال بعد از لاستیک چندلایه مورب (Bias Ply) عرضه شده بود که در آن رشته‌هایی با زوایا مختلف نسبت به شیار لاستیک تعبیه شده بودند. این لاستیک‌ها غالبا منحرف شده و در هنگام پارک نیز دچار نقاط تخت می‌شدند. لاستیک رادیال، هدایت اتومبیل را تا حدود زیادی بهبود بخشیده، زمان استهلاک شیارها را افزایش داده و یک جهش بزرگ در مسیر عملکرد امن خودرو محسوب می‌شد.

 


لاستیک رادیال ضد پنچری (Run-Flat)
تولیدکنندگان لاستیک در طول ٢٠ سال بعدی به دستکاری و بهسازی محصولات خود ادامه دادند تا این که پیشرفت مهم بعدی در سال ١٩٧٩ به‌دست آمد. لاستیک رادیال ضدپنچری که در این سال تولید شد می‌توانست بدون وجود هوا در داخل لاستیک برای مسافتی بیش از ١٦٠ کیلومتر و با سرعت ٨٠ کیلومتر بر ساعت مورد استفاده قرار گیرد. این لاستیک‌ها از یک جداره ضخیم‌تر تقویت‌شده بهره می‌گیرند که می‌تواند وزن وارد بر لاستیک را برای فواصل محدودی بدون نیاز به فشار هوای متراکم تحمل کند.

 


 


افزایش کارایی
سال ٢٠٠٠ با چرخش تمرکز جهانی به‌سوی محصولات و اقدامات منطبق با محیط زیست همراه بود. به این ترتیب کارایی اهمیت بی‌سابقه‌ای پیدا کرد، خصوصا در زمینه انتشار گازهای گلخانه‌ای و مصرف سوخت. در نتیجه تولیدکنندگان لاستیک به جست‌وجوی راه‌حل‌هایی برای این نگرانی‌ها پرداخته و آزمایش و پیاده‌سازی لاستیک‌هایی با مقاومت چرخشی کمتر را برای بهبود بازدهی سوخت آغاز کردند. تاسیسات تولیدی نیز راه‌هایی را برای کاهش ضایعات در پیش گرفته و کارخانجات خود را برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای مجهز نمودند. این پیشرفت‌ها در عین حال تعداد لاستیک‌هایی که یک کارخانه می‌توانست تولید کند را نیز افزایش دادند.

 


پیشرفت‌های آینده
پیشرفت مهم بعدی در صنعت لاستیک عملا از قبل معرفی شده است. تولیدکنندگان بزرگ لاستیک همگی با جدیت روی لاستیک‌های بدون هوایی کار می‌کنند که برای اولین بار در سال ٢٠١٢ معرفی شدند. این لاستیک‌ها از یک ساختار مشبک برخوردارند که روی رینگ قرار می‌گیرد، بدون آن‌که یک محفظه هوا برای باد شدن داشته باشد. لاستیک‌های جدید فرایند تولید را به نصف کاهش داده و از مواد جدیدی ساخته می‌شوند که قابل بازیافت و یا حتی روکش شدن مجدد هستند. می‌توانیم انتظار داشته باشیم که تمرکز استفاده از این لاستیک‌ها را در خودروهای سازگار با محیط زیست مانند خودروهای برقی و یا هیبریدها ببینیم.


تهیه و تنظیم تعمیریاب هوشمند خودرو ایرانیان ( پیت استاپ )

آخرین مطالب

اپلیکیشن پیت استاپ نسخه اندروید و ios

اپلیکیشن پیت استاپ نسخه اندروید و ios


آموزش نکات فنی خودرو

آموزش نکات فنی خودرو


با دایناسورهای جاده‌ها چطور رفتار کنیم

وقتی از شهر خارج می‌شوید و با اتومبیل خود در مسیر یک اتوبان یا جاده قرار می‌گیرید، شرایط با آن‌چه که در داخل شهر تجربه کرده‌اید بسیار متفاوت است. در اینجا، کامیون‌ها و تریلرهای بزرگی در اطراف شما حرکت می‌کنند که در صورت از دست دادن کنترل می‌توانند خسارات بسیار بزرگی را به‌بار بیاورند.


خدمات اپلیکیشن پیت استاپ

خدمات اپلیکیشن پیت استاپ