چطور اتومبیلی که ترمز ندارد را کنترل کنیم

چطور اتومبیلی که ترمز ندارد را کنترل کنیم
نقص فنی در ترمز واقعا وحشتناک است و اکثر رانندگان آن را به‌عنوان بدترین سناریوی ممکن در هنگام رانندگی در نظر می‌گیرند. در این مقاله با چند نکته آشنا می‌شوید که وقتی در چنین شرایطی قرار گرفتید باید آن‌ها را به‌یاد داشته باشید.

تاریخ نگارش : پنجشنبه ۱۳۹۸/۳/۹

 

چطور اتومبیلی که ترمز ندارد را کنترل کنیم
نقص فنی در ترمز واقعا وحشتناک است و اکثر رانندگان آن را به‌عنوان بدترین سناریوی ممکن در هنگام رانندگی در نظر می‌گیرند. در این مقاله با چند نکته آشنا می‌شوید که وقتی در چنین شرایطی قرار گرفتید باید آن‌ها را به‌یاد داشته باشید.
در این وضعیت، آگاهی از محیط اطراف‌تان یک عامل کلیدی است. شما باید آرام باشید و روی توجه به جاده و همچنین ارزیابی شرایط تمرکز کنید. بعضی از مواردی که باید به آن‌ها توجه داشته باشید عبارتند از:
-    آیا وقتی پدال ترمز را فشار می‌دهید، پایین می‌رود؟
-    چه چیزی در اطراف شما وجود دارد؟
-    اتومبیل‌تان با چه سرعتی حرکت می‌کند؟
اگر پدال پایین می‌رود، آن را در همان وضعیت نگهدارید و منتظر نتیجه بمانید. این احتمال وجود دارد که پایین نگهداشتن پدال ترمز نهایتا سرعت خودرو شما را کاهش داده و یا حتی آن را به‌طور کامل متوقف کند. اگر مشکلی در یکی از اجزای سیستم ترمز مانند سیلندر اصلی یا یکی از خطوط پیش آمده باشد، احتمالا هنوز مقداری فشار در سیستم باقی مانده است، حتی اگر میزان آن کمتر از سطح بهینه باشد.
اگر اتومبیل شما از سیستم ABS استفاده می‌کند، پدال را با بیشترین نیرویی که می‌توانید به پایین فشار داده و یک محل امن برای توقف پیدا کنید. اما اگر خودرو سیستم ABS ندارد بهتر است وقتی ترمزها فعال می‌شوند فشار پای خود روی پدال ترمز را دایما تغییر دهید تا چرخ‌ها قفل نشوند.
اگر پدال ترمز با فشار پایین نمی‌رود، احتمالا چیزی در پشت آن گیر کرده است. قوط‌های نوشابه به‌راحتی چنین وضعیتی را ایجاد می‌کنند، زیرا می‌توانند به‌آسانی به فضاهای تنگ قل بخورند و وقتی که هنوز باز نشده‌اند، له کردن آن‌ها تقریبا غیرممکن است. در حالی که چشمان خود را روی مسیر نگهداشته‌اید، اتومبیل را به خلوت‌ترین لاین مسیر هدایت کرده و در عین حال سعی کنید پنجه پای خود را از پهلو به فضای پشت پدال ترمز برسانید. این حرکت باید هر چیزی که احتمالا در پشت پدال گیر کرده است را آزاد کند. سپس، محل مناسبی برای توقف خودرو پیدا کردن و هر چیز اضافی را از کف آن جمع کنید.
اگر هیچی از راه‌حل‌های بالا مشکل را برطرف نکرد، اولین اولویت شما کاهش سرعت خواهد بود. به‌محض این که متوجه شدید مشکلی در ترمزها وجود دارد، دیگر نباید گاز بدهید مگر این که برای اجتناب از تصادف لازم باشد. هر سرعت اتومبیل بالاتر باشد، تعداد راه‌حل‌های عملی برای متوقف کردن آن کاهش می‌یابد.
-    در اتومبیل‌هایی با گیربکس دستی، وقتی دور موتور به‌اندازه کافی پایین است دنده را کاهش داده و اجازه بدهید جعبه‌دنده کار ترمز را انجام دهد. کاملا مراقب ماشین‌هایی که از پشت سر به‌شما نزدیک می‌شوند باشید زیرا این روش کاهش سرعت باعث نمی‌شود چراغ‌های ترمز اتومبیل‌تان فعال شوند. پس از آن‌که به دنده یک رسیدید، محل مناسبی را برای خارج شدن از جاده پیدا کرده و اتومبیل را به‌آرامی با کمک ترمز دستی متوقف کنید. فعال/غیرفعال کردن ترمز دستی به‌طور متناوب می‌تواند از قفل شدن چرخ‌ها جلوگیری کند.
-    در اتومبیل‌هایی با گیربکس اتوماتیک، به یک دنده پایین‌تر از D (که معمولا از ٣تا ١شماره‌گذاری شده‌اند) بروید. این کار به‌اندازه یک گیربکس دستی موثر نخواهد بود اما مفهوم کلی همان است. پس از آن که دور موتور تا سطح امنی پایین آمد به دنده ٢رفته و وقتی سرعت خودرو به‌میزان قابل توجهی کاهش یافت، به دنده ١ بروید. حال می‌توانید اتومبیل را با همان روش به‌کمک ترمز دستی متوقف نمایید.
همان‌طور که اشاره کردیم، ترمز دستی می‌توانند در چنین شرایطی یک کمک بسیار بزرگ باشد؛ اما توجه داشته باشید که استفاده از آن در عین حال می‌تواند چرخ‌های عقب را قفل کرده و باعث شود خودرو به‌طور غیرمنتظره‌ای از مسیر خود منحرف شود. هر وقت از ترمز دستی در این نوع کاربردها استفاده می‌کنید، کلید روی اهرم را پایین نگهدارید. اهرم را به‌آرامی بکشید و وقتی فرآیند ترمز آغاز شد، فشار روی اهرم را کم و زیاد کنید.
همچنین توجه داشته باشید که ترمز دستی باید تنها برای ترمز در شرایط خاص و اضطراری مورد استفاده قرار گیرد. این سیستم برای متوقف کردن کل اتومبیل در سرعت‌های بالا طراحی نشده است. با وجود آن‌که این سیستم می‌تواند در مواقع ضرورت آخرین امید شما باشد، اما اگر به‌طور صحیح از آن استفاده نکنید می‌تواند خودش مشکلات زیادی را به‌وجود آورد.
در نهایت اگر هیچکدام از شیوه‌های بالا موثر نبود، وقت آن است که محیط اطراف را برای یک توقف اضطراری بررسی کنید. برای جلوگیری از تصادف جدی با سایر اتومبیل‌ها، به‌دنبال یک علف‌زار یا زمین پوشیده از گیاهان باشید. همچنین، یک زمین صاف بهتر از یک تپه خواهد بود. از رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، صخره‌ها و تخته‌سنگ‌های بزرگ یا سراشیبی‌ها اجتناب کنید. بعضی از بزرگ‌راه‌هایی که در ارتفاعات ساخته شده‌اند (بدترین مکان برای از دست دادن ترمز)، دارای یک «مسیر کامیون فراری» هستند که می‌توانید از آن برای توقف در یک وضعیت فوق‌العاده اضطراری زندگی یا مرگ، استفاده کنید. این مسیرها در واقع صرفا برای کامیون‌ها ساخته شده‌اند، اما اگر گزینه دیگر شما یک تصادف جدی است، هر راه‌حل ممکنی یک گزینه بهتر محسوب می‌شود.

تهیه و تنظیم تعمیریاب هوشمند خودرو ایرانیان ( پیت استاپ )
 

بازدید : ۳۹ نفر

انواع مختلف راننده‌ها در خیابان‌ها و جاده‌ها

چندین میلیون نفر در کشور ما گواهینامه رانندگی دارند و هر بار که در ترافیک گیر می‌افتید، احساس می‌کنید که همه آن‌ها با شما در همان مسیر هستند. در بین این عده، گروهی وجود دارد که شکیبایی شما را به چالش می‌کشند. چرا همه نمی‌توانند مثل شما رانندگی کنند؟


نکاتی برای رفع مشکل داغ کردن بیش از حد موتور

در این مقاله به کارهایی اشاره می‌کنیم که باید برای خنک کردن موتور بیش از حد داغ شده یک اتومبیل انجام دهید.


موتور یک خودرو چقدر می‌تواند داغ شود

هر سیستم در جهان محدودیت‌هایی دارد و موتورها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. به‌طور کلی، موتورها در طول عملکرد خود داغ می‌شوند که کاملا طبیعی است. با این‌حال، آن‌ها در نهایت بخاطر داغ شدن بیش از حد به‌نقطه شکست خود می‌رسند.


تاریخچه کوتاهی از توسعه لاستیک

از زمان آغاز دوران تایرهای لاستیکی پرشونده با هوا (Pneumatic)در سال ١٨٨٨ که روی خودروهای بنزینی شرکت بنز مورد استفاده قرار گرفتند، تاکنون گام‌های عظیمی در مسیر پیشرفت مواد و فناوری این محصولات برداشته شده است.


چطور اتومبیل خود را برای یک توقف طولانی آماده کنید

دلایل مختلفی وجود دارند که باعث می‌شوند نیاز داشته باشید اتومبیل خود را برای مدت نسبتا طولانی در یک محل متوقف کنید. تغییر شغل، ماموریت‌های نظامی و یا حتی مشکلات سلامتی جسمانی از جمله این دلایل هستند.