کدام بخش‌های اتومبیل باید پس از وقوع سیل بررسی شوند

کدام بخش‌های اتومبیل باید پس از وقوع سیل بررسی شوند سیل یک حادثه طبیعی است که هر ساله خسارات فراوانی را در سراسر جهان به‌بار می‌آورد. حتی تصور این که اتومبیل شما در معرض سیل قرار گیرد نیز یک ایده وحشتناک به‌نظر می‌رسد، اما این موضوع غیرممکن نیست. اما اگر چنین اتفاقی افتاد، چه کاری باید انجام دهید؟
تاریخ نگارش : سه شنبه ۱۳۹۸/۳/۷ - بازدید: ۳۲۰ بار

 

کدام بخش‌های اتومبیل باید پس از وقوع سیل بررسی شوند
سیل یک حادثه طبیعی است که هر ساله خسارات فراوانی را در سراسر جهان به‌بار می‌آورد. حتی تصور این که اتومبیل شما در معرض سیل قرار گیرد نیز یک ایده وحشتناک به‌نظر می‌رسد، اما این موضوع غیرممکن نیست. اما اگر چنین اتفاقی افتاد، چه کاری باید انجام دهید؟ کدام بخش‌ها و قطعات اتومبیل شما پس از وقوع یک سیل نیاز به بررسی دارند؟ ما در ادامه به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

اتومبیل خود را روشن نکنید
موتوری که در آب فرو رفته بوده است، به‌محض روشن شدن نابود خواهد شد. اگر آب در هنگام سیل به بالاتر از سطح موتور خودرو شما رسیده باشد، از قبل به داخل سیستم موتور راه پیدا کردن و تلاش برای استارت زدن موتور می‌تواند تا حدی به آن آسیب برساند که دیگر قابل تعمیر نباشد. بجای آن که تلاش کنید اتومبیل‌تان را برای مراجعه به یک مرکز خدمات اتومبیل روشند کنید، بهتر است این کار را با کمک یک یدک‌کش انجام دهید.

فیلتر هوا را بررسی کنید
اگر با استفاده از گیج روغن نمی‌توانید مطمئن شوید که آیا آب وارد سیلندرهای موتور شما شده است یا خیر، می‌توانید از فیلتر هوا کمک بگیرید. اگر فیلتر هوا در آب خیس شده است، به‌هیج‌وجه برای روشن کردن موتور اتومبیل خود تلاش نکنید.
در چنین وضعیتی اتومبیل را با یدک‌کش تا یک مرکز تعمیرات حمل کنید تا آب را از آن خارج نموده و روغن موتور را تعویض کنند. البته ممکن است خودتان هم بتوانید این کار را انجام دهید، اما با توجه به اتفاقی که برای اتومبیل‌تان افتاده بهتر است کار را به متخصصین بسپارید.

با شرکت بیمه‌تان تماس بگیرید
با شرکت بیمه خود تماس گرفته و تصویر اتومبیل‌تان قبل و بعد از این که در سیل آسیب ببیند را در حالی که پلاک آن مشخص است برایشان بفرستید. اگر بیمه جامعی داشته باشید، ممکن است پول کافی برای تعویض اتومبیل خود را دریافت کنید. در سایر موارد احتمالا بر حسب پوشش بیمه خود مبلغی را دریافت خواهید کرد که می‌تواند برای تعمیرات آن کافی باشد.

 بخش‌های داخلی را خشک کنید
خشک کردن اتومبیل را با بیرون آوردن صندلی‌ها، پنل‌های در و کفپوش‌ها شروع کنید. اتومبیل‌تان را در حالی که کاپوت، درب صندوق عقب و پنجره‌های آن باز است، زیر آفتاب پارک کنید. برای خشک کردن قطعات نرم و اسفنجی از یک سشوار قوی استفاده کرده و تمام قسمت‌های پارچه‌ای را به لباسشویی بسپارید. باز کردن پلاگ تخلیه در زیر کفپوش‌های داخل اتاق و صندوق عقب، می‌تواند در خلاص شدن از آب در حال چکه به شما کمک کند.

تمام فیلترها و مایعات دیگر را بررسی کنید
فیلتر سوخت و همچنین مخازن روغن گیربکس، هیدرولیک، ترمز و مایع خنک‌کننده را بررسی کنید تا ببینید آیا همه آن‌ها با در هنگام سیل آلوده شده‌اند یا خیر. وجود آب در این سیستم‌ها می‌تواند مشکلات فراوانی را در پی داشته باشد.
برای مثال، وجود آل در گیربکس می‌تواند باعث ایجاد لایه‌بندی، عدم روغن‌کاری صحیح و نهایتا زنگ‌زدگی شود. از سوی دیگر، یک سیستم ترمز که در سیل آسیب دیده می‌تواند به از دست دادن قدرت ترمز منتهی شود. سیستم‌های مایع اشباع‌شده باید تخلیه و مایعات آن‌ها تجدید شوند. گاهی اوقات حتی ممکن است باک بنزین اتومبیل نیز احتایج به خشک شدن داشته باشد تا از آلوده شدن سوخت با آب سیل جلوگیری شود.

 تمام اجزای برقی اتومبیل را بررسی کنید
اگر سیل وارد موتور نشده و به‌نظر می‌رسد هیچ‌یک از سیستم‌های فیلتر و مایع داخل موتور با آب سیل آلوده نشده‌اند، می‌توانید موتور را روشن کنید. با این‌حال، کاملا مراقب صداهای غیرعادی بوده و آماده باشید تا به‌محض شنیدن هر صدای عجیبی بلافاصله موتور را خاموش کنید. اگر روشن کردن موتور بدون هیچ مشکلی انجام شد، وقت بررسی بخش‌های برقی اتومبیل رسیده است. این بخش‌ها عبارتند از:
-    قفل‌های برقی
-    پنجره‌های برقی
-    صندلی‌های برقی
-    سیستم صوتی و ویدیویی
-    تهویه مطبوع
-    چراغ‌های جلو
-    چراغ‌های ترمز
-    ترکیب چراغ‌های عقب
-    چراغ‌های راهنما
-    چراغ‌های خطر
-    چراغ‌های داخل اتاق
عملکرد صحیح هر یک از این بخش‌ها به‌معنای وجود مشکلی در ساختار برقی خودرو است. برای آن‌که کاملا جنبه احتیاط را رعایت کرده باشید، بهتر است پیش از روش کردن موتور تمام رله‌ها، اتصالات و سوییچ‌ها را خشک کنید. شما برای این‌کار می‌توانید از یک سشوار استفاده کنید. همچنین بهتر است شمع‌های موتور را نیز خشک کرده و در صورت نیاز آن‌ها تعویض نمایید.

لاستیک‌ها و محفظه چرخ‌ها را بازرسی کنید
پیش از آن که تلاش کنید اتومبیل خود را حرکت دهید، نگاهی به چرغ‌ها و زیر بدنه بیندازید. مطمئن شوید که هیچ آشغال یا باقی‌مانده‌ای از آلودگی سیل در سیستم فنربندی و چرخ‌های شما گیر نکرده است.

 

تهیه و تنظیم تعمیریاب هوشمند خودرو ایرانیان ( پیت استاپ )

 

نظر خود را با ما در میان بگذارید
کاربر عزیز پیت‌استاپ، نظرات شما ابتدا توسط مدیر سایت بررسی میگردد، سپس منتشر میشود.
نظرات شما کاربران
آخرین مطالب

با برندهای خودروسازی آلمانی آشنا شوید

شرکت‌های خودروسازی آلمانی به تولید اتومبیل‌های کلاس بالایی که در آن‌ها عملکرد بیشتر از ظاهر اهمیت دارد، مشهور هستند. در واقع این شرکت‌ها با پیروی از قاعده مذکور روی عملکرد و کیفیت تمرکز کرده‌اند


واقعیت‌های جالبی برای عاشقان جیپ

تقریبا همه روی این موضوع توافق دارند که جیپ یکی از جالب‌ترین ظاهرها را در بین اتومبیل‌های سراسر جهان دارد. با این‌حال آیا می‌توانید باور کنید که هیچکس واقعا نمی‌داند عبارت Jeep از کجا آمده است؟ در ادامه به چند نکته درباره این خودرو اشاره می‌کنیم که احتمالا تاکنون نمی‌دانستید.


نکات جالبی که درباره Dodge نمی‌دانستید

Dodge از آن دسته تولیدکنندگان خودرویی است که در طول تاریخچه کمی بیشتر از ۱۰۰ ساله خود، نقاط عطف جالبی را پشت سر گذاشته است. خودروهای این شرکت در فیلم‌های زیادی ظاهر شده‌اند و آن‌ها حتی یک کلمه را ابداع کرده‌اند. در ادامه به تعدادی از نکات جالب درباره Dodge اشاره می‌کنیم.


آغاز به کار مرکز تماس تلفنی 24ساعته پیت استاپ

آغاز به کار مرکز تماس تلفنی 24ساعته پیت استاپ با شماره 45152-021 در آینده نزدیک با خدمات بیمه و الکترونیک در خدمت شما خواهیم بود