اگر هنگام وقوع سیل در داخل اتومبیل بودید، چه باید بکنید

اگر هنگام وقوع سیل در داخل اتومبیل بودید، چه باید بکنید گیر افتادن در داخل اتومبیل در هنگام وقوع سیل، طبیعتا یکی از ترسناک‌ترین سناریوهایی است که رانندگان و سرنشینان یک خودرو می‌توانند تجربه کنند. اگر آگاهی لازم برای اداره چنین شرایطی را نداشته باشید، وضعیت بسیار بدتر خواهد شد.
تاریخ نگارش : سه شنبه ۱۳۹۸/۳/۷ - بازدید: ۱۶۹ بار

 

اگر هنگام وقوع سیل در داخل اتومبیل بودید، چه باید بکنید
گیر افتادن در داخل اتومبیل در هنگام وقوع سیل، طبیعتا یکی از ترسناک‌ترین سناریوهایی است که رانندگان و سرنشینان یک خودرو می‌توانند تجربه کنند. اگر آگاهی لازم برای اداره چنین شرایطی را نداشته باشید، وضعیت بسیار بدتر خواهد شد. آیا باید در داخل اتومبیل منتظر رسیدن کمک بمانید یا فورا از آن خارج شده و کمک بخواهید؟ راه‌حل‌های احتمالی زیادی در این شرایط وجود دارند که بعضی از آن‌ها کاملا اشتباه هستند، بنابراین ما در ادامه یک راهنمای کلی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.
پیش از هر توضیحی، باید توجه شما را به این توصیه جدی جلب کنیم که هرگز عمق کم آب را دست کم نگیرید. بر اساس مطالعات انجام شده، آبی به ارتفاع 15 سانتی‌متر می‌تواند کنترل اتومبیل را از دست شما خارج کند. اگر این ارتفاع به 30 سانتی‌متر برسد، اتومبیل شما به‌طور غافلگیرکننده‌ای به‌تدریج شناور می‌شود. در نهایت، رسیدن ارتفاع آب به 60 سانتی‌متر کافی است تا به‌سرعت اتومبیل‌ها را از مسیر خود خارج کرده و حتی آن‌ها را واژگون کند.
همان‌طور که می‌بینید، وقتی اتومبیل شما در محاصره آب قرار می‌گیرد کاملا حق دارید که نگران باشید، اما هرگز نباید وحشت‌زده شوید. شما نباید منتظر بمانید تا سیل به یک سطح مرگ‌بار برسد. در چنین شرایطی باید نکات زیر را کاملا به‌یاد داشته باشید.

قابل رویت باشید
منظور ما اصلا این نیست که روی سقف اتومبیل خود رفته و دست‌هایتان را در هوا تکان دهید. در مقابل، باید کاملا آرام باشید و با روشن کردن چراغ‌های خطر و جلوی اتومبیل، مطمئن شوید که قابل رویت هستید. اگر در همین زمان مامورین امداد را می‌بینید، واقعا خوش‌شانس هستید. آن‌ها قطعا متوجه چراغ‌های اتومبیل شما می‌شوند و بلافاصله به‌کمک شما می‌آیند، پس منتظر رسیدن آن‌ها بمانید.

 خودتان را در داخل اتومبیل نبندید
شما در داخل اتومبیل باید کاملا از هر نوع مانع یا بندی آزاد باشید. در اینجا خصوصا درباره کمربند ایمنی صحبت می‌کنیم. توصیه‌های بستن کمربند ایمنی در هنگام شناور شدن خودرو در هنگام سیل را باور نکنید. به‌محض این که آب اتومبیل شما را احاطه کرد، آن را متوقف نموده و بلافاصله کمربند ایمنی را باز کنید. مطمئن شوید که می‌توانید آزادانه حرکت کنید. همچنین، قفل تمام درب‌های خودرو را باز کنید تا اگر گروه امداد در نزدیکی شما هستند بتوانند به آسانی درها را باز کرده و شما را نجات دهند.

لایه‌های لباس خود را کاهش دهید
اگر چندین لایه لباس را روی هم پوشیده‌اید، فورا آن‌ها را بیرون بیاورید. اگر مجبور شوید مسافتی را شنا کنید، لایه‌های متعدد لباس به‌سرعت سنگین شده و می‌توانند کار را برای شما بسیار دشوار نمایند.

یک پنجره را باز کنید
حالا بیایید به بدترین سناریوی ممکن فکر کنیم. اگر در میانه یک سیل گیر افتاده‌اید و هیچ نیروی امدادی در اطراف شما به‌چشم نمی‌خورد، چه باید بکنید؟ طبیعی است که همیشه ماندن در داخل اتومبیل هنگام بارش باران، ایده خوبی به‌نظر می‌رسد. با این‌حال وقتی احساس کردید وضعیت در حال بحرانی شدن است، یکی از پنجره‌های اتومبیل را باز کنید، اما نه به‌طور ناگهانی بلکه باید این کار را به‌آرامی انجام دهید. مادامی که اتومبیل شما هنوز به زیر آب فرو نرفته باشد، حتی پنجره‌های برقی نیز به کار خود ادامه می‌دهند. پس از این که پنجره را با موفقیت باز کردید، از اتومبیل خارج شده، یک نقطه بلند را پیدا کرده و با نیروهای امداد تماس بگیرید.

نقشه B
به هر حال این امکان وجود دارد که دیگر نتوانید پنجره اتومبیل (خصوصا مدل‌های برقی) را باز کنید. در چنین وضعیتی باید به‌سراغ درب خودرو بروید. موضوع خیس شدن بخش‌های داخلی اتومبیل‌تان را فراموش کنید زیرا این کوچک‌ترین نگرانی خواهد بود که در چنین شرایطی می‌توانید داشته باشید. اگر قدرت کافی برای باز کردن درب اتومبیل را ندارید، یک پنجره را بشکنید. بهتر است همیشه یک شیشه‌شکن مخصوص را همراه داشته باشید زیرا انجام این کار با سایر ابزارها دشوار خواهد بود. توجه داشته باشید این توصیه‌ها تنها زمان قابل انجام هستند که آب هنوز در سطح پایینی قرار داشته باشد.

 اگر سطح آب قبلا بیش از حد بالا آمده باشد، متاسفانه باز کردن درها تقریبا غیرممکن خواهد بود. این مشکل بخاطر فشار آب است. وقتی فشار عظیمی از خارج به درها وارد می‌شود، طبیعی است که شما نمی‌توانید آن‌ها را باز کنید. یک راه‌حل برای رفع این مشکل، متوازن نمودن فشار داخل و خارج اتومبیل است. برای این منظور کاری نمی‌توانید انجام دهید غیر از این که منتظر بمانید تا خودرو شما پر از آب شود. نفس خود را حبس کرده و یک‌باره درب اتومبیل را باز کنید. توجه داشته باشید که تمام توصیه‌های قبلی برای جلوگیری از رسیدن به این نقطه بودند. در نهایت، می‌بینید که گذشته از دانش رانندگی، آموزش شنا نیز یک ضرورت واقعی است.

وسایل‌تان را رها کنید
غیر از مواقعی که سطح آب هنوز نسبتا پایین است، باید وسایل‌تان را در داخل خودرو رها کنید. طبیعی است که شما نمی‌توانید وقتی یک کیف بزرگ را حمل می‌کنید به‌درستی شنا کنید. اگر شرایط به‌گونه‌ای است که هنوز می‌توانید در آب راه بروید، گوشی همراه‌تان را در اولویت قرار دهید تا بتوانید بعدا برای درخواست کمک تماس بگیرید.

به فکر نجات اتومبیل خود نباشید
این که هنوز می‌توانید در آب بایستید به‌معنای آن نیست که می‌توانید اتومبیل خود را به‌سمت محل امنی هل دهید. دلیل اصلی این که به شما توصیه می‌کنیم بلافاصله از خودرو خارج شوید، این است که یک زمین بلند پیدا کنید. هیچکس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که سیل تا چه سطحی بالا خواهد آمد. بنابراین اگر اتومبیل گران‌قیمتی دارید، همیشه وضعیت جوی را بررسی کنید.

تهیه و تنظیم تعمیریاب هوشمند خودرو ایرانیان ( پیت استاپ )
 

آخرین مطالب

اپلیکیشن پیت استاپ نسخه اندروید و ios

اپلیکیشن پیت استاپ نسخه اندروید و ios


آموزش نکات فنی خودرو

آموزش نکات فنی خودرو


با دایناسورهای جاده‌ها چطور رفتار کنیم

وقتی از شهر خارج می‌شوید و با اتومبیل خود در مسیر یک اتوبان یا جاده قرار می‌گیرید، شرایط با آن‌چه که در داخل شهر تجربه کرده‌اید بسیار متفاوت است. در اینجا، کامیون‌ها و تریلرهای بزرگی در اطراف شما حرکت می‌کنند که در صورت از دست دادن کنترل می‌توانند خسارات بسیار بزرگی را به‌بار بیاورند.


خدمات اپلیکیشن پیت استاپ

خدمات اپلیکیشن پیت استاپ