اگر هنگام وقوع سیل در داخل اتومبیل بودید، چه باید بکنید

اگر هنگام وقوع سیل در داخل اتومبیل بودید، چه باید بکنید
گیر افتادن در داخل اتومبیل در هنگام وقوع سیل، طبیعتا یکی از ترسناک‌ترین سناریوهایی است که رانندگان و سرنشینان یک خودرو می‌توانند تجربه کنند. اگر آگاهی لازم برای اداره چنین شرایطی را نداشته باشید، وضعیت بسیار بدتر خواهد شد.

تاریخ نگارش : سه شنبه ۱۳۹۸/۳/۷

 

اگر هنگام وقوع سیل در داخل اتومبیل بودید، چه باید بکنید
گیر افتادن در داخل اتومبیل در هنگام وقوع سیل، طبیعتا یکی از ترسناک‌ترین سناریوهایی است که رانندگان و سرنشینان یک خودرو می‌توانند تجربه کنند. اگر آگاهی لازم برای اداره چنین شرایطی را نداشته باشید، وضعیت بسیار بدتر خواهد شد. آیا باید در داخل اتومبیل منتظر رسیدن کمک بمانید یا فورا از آن خارج شده و کمک بخواهید؟ راه‌حل‌های احتمالی زیادی در این شرایط وجود دارند که بعضی از آن‌ها کاملا اشتباه هستند، بنابراین ما در ادامه یک راهنمای کلی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.
پیش از هر توضیحی، باید توجه شما را به این توصیه جدی جلب کنیم که هرگز عمق کم آب را دست کم نگیرید. بر اساس مطالعات انجام شده، آبی به ارتفاع 15 سانتی‌متر می‌تواند کنترل اتومبیل را از دست شما خارج کند. اگر این ارتفاع به 30 سانتی‌متر برسد، اتومبیل شما به‌طور غافلگیرکننده‌ای به‌تدریج شناور می‌شود. در نهایت، رسیدن ارتفاع آب به 60 سانتی‌متر کافی است تا به‌سرعت اتومبیل‌ها را از مسیر خود خارج کرده و حتی آن‌ها را واژگون کند.
همان‌طور که می‌بینید، وقتی اتومبیل شما در محاصره آب قرار می‌گیرد کاملا حق دارید که نگران باشید، اما هرگز نباید وحشت‌زده شوید. شما نباید منتظر بمانید تا سیل به یک سطح مرگ‌بار برسد. در چنین شرایطی باید نکات زیر را کاملا به‌یاد داشته باشید.

قابل رویت باشید
منظور ما اصلا این نیست که روی سقف اتومبیل خود رفته و دست‌هایتان را در هوا تکان دهید. در مقابل، باید کاملا آرام باشید و با روشن کردن چراغ‌های خطر و جلوی اتومبیل، مطمئن شوید که قابل رویت هستید. اگر در همین زمان مامورین امداد را می‌بینید، واقعا خوش‌شانس هستید. آن‌ها قطعا متوجه چراغ‌های اتومبیل شما می‌شوند و بلافاصله به‌کمک شما می‌آیند، پس منتظر رسیدن آن‌ها بمانید.

 خودتان را در داخل اتومبیل نبندید
شما در داخل اتومبیل باید کاملا از هر نوع مانع یا بندی آزاد باشید. در اینجا خصوصا درباره کمربند ایمنی صحبت می‌کنیم. توصیه‌های بستن کمربند ایمنی در هنگام شناور شدن خودرو در هنگام سیل را باور نکنید. به‌محض این که آب اتومبیل شما را احاطه کرد، آن را متوقف نموده و بلافاصله کمربند ایمنی را باز کنید. مطمئن شوید که می‌توانید آزادانه حرکت کنید. همچنین، قفل تمام درب‌های خودرو را باز کنید تا اگر گروه امداد در نزدیکی شما هستند بتوانند به آسانی درها را باز کرده و شما را نجات دهند.

لایه‌های لباس خود را کاهش دهید
اگر چندین لایه لباس را روی هم پوشیده‌اید، فورا آن‌ها را بیرون بیاورید. اگر مجبور شوید مسافتی را شنا کنید، لایه‌های متعدد لباس به‌سرعت سنگین شده و می‌توانند کار را برای شما بسیار دشوار نمایند.

یک پنجره را باز کنید
حالا بیایید به بدترین سناریوی ممکن فکر کنیم. اگر در میانه یک سیل گیر افتاده‌اید و هیچ نیروی امدادی در اطراف شما به‌چشم نمی‌خورد، چه باید بکنید؟ طبیعی است که همیشه ماندن در داخل اتومبیل هنگام بارش باران، ایده خوبی به‌نظر می‌رسد. با این‌حال وقتی احساس کردید وضعیت در حال بحرانی شدن است، یکی از پنجره‌های اتومبیل را باز کنید، اما نه به‌طور ناگهانی بلکه باید این کار را به‌آرامی انجام دهید. مادامی که اتومبیل شما هنوز به زیر آب فرو نرفته باشد، حتی پنجره‌های برقی نیز به کار خود ادامه می‌دهند. پس از این که پنجره را با موفقیت باز کردید، از اتومبیل خارج شده، یک نقطه بلند را پیدا کرده و با نیروهای امداد تماس بگیرید.

نقشه B
به هر حال این امکان وجود دارد که دیگر نتوانید پنجره اتومبیل (خصوصا مدل‌های برقی) را باز کنید. در چنین وضعیتی باید به‌سراغ درب خودرو بروید. موضوع خیس شدن بخش‌های داخلی اتومبیل‌تان را فراموش کنید زیرا این کوچک‌ترین نگرانی خواهد بود که در چنین شرایطی می‌توانید داشته باشید. اگر قدرت کافی برای باز کردن درب اتومبیل را ندارید، یک پنجره را بشکنید. بهتر است همیشه یک شیشه‌شکن مخصوص را همراه داشته باشید زیرا انجام این کار با سایر ابزارها دشوار خواهد بود. توجه داشته باشید این توصیه‌ها تنها زمان قابل انجام هستند که آب هنوز در سطح پایینی قرار داشته باشد.

 اگر سطح آب قبلا بیش از حد بالا آمده باشد، متاسفانه باز کردن درها تقریبا غیرممکن خواهد بود. این مشکل بخاطر فشار آب است. وقتی فشار عظیمی از خارج به درها وارد می‌شود، طبیعی است که شما نمی‌توانید آن‌ها را باز کنید. یک راه‌حل برای رفع این مشکل، متوازن نمودن فشار داخل و خارج اتومبیل است. برای این منظور کاری نمی‌توانید انجام دهید غیر از این که منتظر بمانید تا خودرو شما پر از آب شود. نفس خود را حبس کرده و یک‌باره درب اتومبیل را باز کنید. توجه داشته باشید که تمام توصیه‌های قبلی برای جلوگیری از رسیدن به این نقطه بودند. در نهایت، می‌بینید که گذشته از دانش رانندگی، آموزش شنا نیز یک ضرورت واقعی است.

وسایل‌تان را رها کنید
غیر از مواقعی که سطح آب هنوز نسبتا پایین است، باید وسایل‌تان را در داخل خودرو رها کنید. طبیعی است که شما نمی‌توانید وقتی یک کیف بزرگ را حمل می‌کنید به‌درستی شنا کنید. اگر شرایط به‌گونه‌ای است که هنوز می‌توانید در آب راه بروید، گوشی همراه‌تان را در اولویت قرار دهید تا بتوانید بعدا برای درخواست کمک تماس بگیرید.

به فکر نجات اتومبیل خود نباشید
این که هنوز می‌توانید در آب بایستید به‌معنای آن نیست که می‌توانید اتومبیل خود را به‌سمت محل امنی هل دهید. دلیل اصلی این که به شما توصیه می‌کنیم بلافاصله از خودرو خارج شوید، این است که یک زمین بلند پیدا کنید. هیچکس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که سیل تا چه سطحی بالا خواهد آمد. بنابراین اگر اتومبیل گران‌قیمتی دارید، همیشه وضعیت جوی را بررسی کنید.

تهیه و تنظیم تعمیریاب هوشمند خودرو ایرانیان ( پیت استاپ )
 

بازدید : ۴۴ نفر

انواع مختلف راننده‌ها در خیابان‌ها و جاده‌ها

چندین میلیون نفر در کشور ما گواهینامه رانندگی دارند و هر بار که در ترافیک گیر می‌افتید، احساس می‌کنید که همه آن‌ها با شما در همان مسیر هستند. در بین این عده، گروهی وجود دارد که شکیبایی شما را به چالش می‌کشند. چرا همه نمی‌توانند مثل شما رانندگی کنند؟


نکاتی برای رفع مشکل داغ کردن بیش از حد موتور

در این مقاله به کارهایی اشاره می‌کنیم که باید برای خنک کردن موتور بیش از حد داغ شده یک اتومبیل انجام دهید.


موتور یک خودرو چقدر می‌تواند داغ شود

هر سیستم در جهان محدودیت‌هایی دارد و موتورها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. به‌طور کلی، موتورها در طول عملکرد خود داغ می‌شوند که کاملا طبیعی است. با این‌حال، آن‌ها در نهایت بخاطر داغ شدن بیش از حد به‌نقطه شکست خود می‌رسند.


تاریخچه کوتاهی از توسعه لاستیک

از زمان آغاز دوران تایرهای لاستیکی پرشونده با هوا (Pneumatic)در سال ١٨٨٨ که روی خودروهای بنزینی شرکت بنز مورد استفاده قرار گرفتند، تاکنون گام‌های عظیمی در مسیر پیشرفت مواد و فناوری این محصولات برداشته شده است.


چطور اتومبیل خود را برای یک توقف طولانی آماده کنید

دلایل مختلفی وجود دارند که باعث می‌شوند نیاز داشته باشید اتومبیل خود را برای مدت نسبتا طولانی در یک محل متوقف کنید. تغییر شغل، ماموریت‌های نظامی و یا حتی مشکلات سلامتی جسمانی از جمله این دلایل هستند.