موتور خودرو و عملکرد سیستم خنک کننده

موتور خودرو و عملکرد سیستم خنک کننده
نگهداری خودرو در فصول گرم سال و عملکرد بهتر خودرو در این 6 ماه از نکات مهمی است که بی توجهی به آن باعث ایجاد هزینه های بسیار زیاد و گزافی برای ما خواهد شد .

تاریخ نگارش : شنبه ۱۳۹۷/۱۱/۱۳

سامانه هوشمند تعمیرات و امداد خودرو پیت استاپ به استحضار می رساند

موتور خودرو و عملکرد سیستم خنک کننده

در ابتدای فصل گرما، موتور خودرو را تحت آزمایش عملکرد سیستم خنک کننده قرار دهید
نکته اول : خودرو خود را به گونه ای تنظیم کنید که دمای سیستم خنک کننده موتور در حد نرمال باشد. همچنین بررسی مدار سیستم جرقه زنی و رفع عیب آن ضروری است از دلایل ایجاد گرما در خودرو شمع های خودرو میباشد که درصورت کهنه شدن به دلیل جرقهای ناقص باعث میشود احتراق داخل سیلندرها به شکل کامل نباشد که باعث افزایش مصرف سوخت و حرارت میشود .


نکته دوم : هرگز ترموستات موتور را در فصل تابستان باز نکنید. برخلاف نظر اغلب تعمیرکاران و رانندگان وجود ترموستات روی موتور در فصل تابستان نیز ضرورت دارد و باعث می شود موتور در ساعات اولیه صبح و پس از روشن شدن، به سرعت به دمای نرمال برسد و سرد کار نکند.اگر فکر می کنید وجود ترموستات باعث گرم شدن موتور می شود از سالم بودن آن مطمئن شوید. سپس بقیه سیستم خنک کننده موتور از جمله رادیاتور، واترپمپ و تسمه را بررسی و عیب آن را رفع کنید. موتور خودرو در فصل تابستان به زمان کمتری برای گرم شدن نیاز دارد پس حتما زمان بدهید خودرو کاملا به دمای مطلوب برسد.


 نکته سوم: سیستم کولر خودرو را بازدید و سرویس های مربوط به آن مانند شارژ گاز، میزان روغن، تسمه کولر و تعویض فیلتر هوای داخل کابین کولر را انجام دهید. از آنجا که روشن بودن کولر، توان زیادی از موتور گرفته و باعث ازدیاد دمای موتور و مصرف سوخت می شود، بهتر است از کولر به صورت بهینه استفاده شود.
در ابتدای فصل تابستان و گرم شدن هوا اگر روغن موتور، جعبه دنده و دیفرانسیل خودروی شما از نوع زمستانه است حتما آن را تعویض و از روغن های مناسب فصل یا چهارفصل استفاده کنید.


 قبل از اضافه کردن ضد یخ به سیستم خنک کننده از سلامت و کارآیی قسمت های مختلف سیستم خنک کاری مانند ترموستات، واترپمپ آب، شیلنگ ها و درب رادیاتور مطمئن شوید.
علایم نیم سوز شدن واشر سرسیلندر
ایجاد کف سفید رنگ داخل درب موتور
دود مایل به سفید از اگزوز
آب موتور مداوم کم میکند
آمپر آب زود بالا می رود و معمولا از وسط بالاتر هست
قدرت موتور کم یا 3 چهارم هست


در بعضی موارد حاد از اگزوز قطرات آب به بیرون پرتاب می شودحتی ممکن است واشر شما ترسانده باشد ولی هیچکدام از علایم بالا را نشان ندهد و تنها نشان آن کم کردن آب هست. البته کج شدن میل سوپاپ هم تاثیر زیادی در افت قدرت موتور خواهد داشت.

تهیه وتنظیم تعمیریاب هوشمند خودرو ایرانیان (پیت استاپ) 

بازدید : ۱۸۹ نفر

جایگاه ایربگ در ایمنی سرنشینان اتومبیل

قبلا در مورد نحوه کار ایربگ یا کیسه هوا با شما صحبت کرده‌ایم. اما گذشته از این که ایربگ از نظر فنی چطور کار می‌کند و از چه اجزایی تشکیل شده، واقعا تاثیر و جایگاه آن در مجموعه تمهیدات ایمنی یک اتومبیل برای سرنشینان چگونه است؟


ایربگ چطور کار می‌کند

ایربگ‌ها یا کیسه هوا که طراحی شده‌اند تا از سرنشینان اتومبیل در هنگام وقوع یک تصادف محافظت کنند، در لحظه برخورد خودرو با یک جسم دیگر یا مواقعی که سرعت خودرو دچار کاهش ناگهانی شود، باد شده و انرژی برخورد را جذب می‌کنند.


آن‌چه که باید درباره شیشه جلو و سایر پنجره‌های اتومبیل خود بدانید

طبیعی است که وقتی داخل اتومبیل خود مشغول رانندگی هستید، پنجره‌هایی که دورتادور آن تعبیه شده‌اند به‌شما امکان می‌دهند از محیط اطراف خود آگاهی داشته و لذت ببرید. اما این پنجره‌ها با رعایت ملاحظات خاصی ساخته شده‌اند که در این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.


١٠ مورد از آزاردهنده‌ترین مشخصه‌های بعضی از خودروهای امروزی

طبیعی است که هر اتومبیلی نواقص و اشکالات خاص خود را دارد. اکثر این اشکالات چندان آزاردهنده نبوده و یا مواردی هستند که در طول زمان به آن‌ها عادت می‌کنید. اما نواقصی نیز وجود دارند که هر وقت پشت فرمان اتومبیل خود قرار می‌گیرید به‌عنوان یک مزاحم دایمی گریبانگرتان می‌شوند.


خطرات رانندگی تهاجمی

رانندگی تهاجمی که عموما تحت‌عنوان خشم جاده نیز شناخته می‌شود، شامل رفتارهایی در طول رانندگی است که از عصبانیت سرچشمه می‌گیرند. این اصطلاح به رانندگی خطرناک، بدون توجه به ایمنی و ادب اشاره دارد.