موتور خودرو و عملکرد سیستم خنک کننده

موتور خودرو و عملکرد سیستم خنک کننده
نگهداری خودرو در فصول گرم سال و عملکرد بهتر خودرو در این 6 ماه از نکات مهمی است که بی توجهی به آن باعث ایجاد هزینه های بسیار زیاد و گزافی برای ما خواهد شد .

تاریخ نگارش : شنبه ۱۳۹۷/۱۱/۱۳

سامانه هوشمند تعمیرات و امداد خودرو پیت استاپ به استحضار می رساند

موتور خودرو و عملکرد سیستم خنک کننده

در ابتدای فصل گرما، موتور خودرو را تحت آزمایش عملکرد سیستم خنک کننده قرار دهید
نکته اول : خودرو خود را به گونه ای تنظیم کنید که دمای سیستم خنک کننده موتور در حد نرمال باشد. همچنین بررسی مدار سیستم جرقه زنی و رفع عیب آن ضروری است از دلایل ایجاد گرما در خودرو شمع های خودرو میباشد که درصورت کهنه شدن به دلیل جرقهای ناقص باعث میشود احتراق داخل سیلندرها به شکل کامل نباشد که باعث افزایش مصرف سوخت و حرارت میشود .


نکته دوم : هرگز ترموستات موتور را در فصل تابستان باز نکنید. برخلاف نظر اغلب تعمیرکاران و رانندگان وجود ترموستات روی موتور در فصل تابستان نیز ضرورت دارد و باعث می شود موتور در ساعات اولیه صبح و پس از روشن شدن، به سرعت به دمای نرمال برسد و سرد کار نکند.اگر فکر می کنید وجود ترموستات باعث گرم شدن موتور می شود از سالم بودن آن مطمئن شوید. سپس بقیه سیستم خنک کننده موتور از جمله رادیاتور، واترپمپ و تسمه را بررسی و عیب آن را رفع کنید. موتور خودرو در فصل تابستان به زمان کمتری برای گرم شدن نیاز دارد پس حتما زمان بدهید خودرو کاملا به دمای مطلوب برسد.


 نکته سوم: سیستم کولر خودرو را بازدید و سرویس های مربوط به آن مانند شارژ گاز، میزان روغن، تسمه کولر و تعویض فیلتر هوای داخل کابین کولر را انجام دهید. از آنجا که روشن بودن کولر، توان زیادی از موتور گرفته و باعث ازدیاد دمای موتور و مصرف سوخت می شود، بهتر است از کولر به صورت بهینه استفاده شود.
در ابتدای فصل تابستان و گرم شدن هوا اگر روغن موتور، جعبه دنده و دیفرانسیل خودروی شما از نوع زمستانه است حتما آن را تعویض و از روغن های مناسب فصل یا چهارفصل استفاده کنید.


 قبل از اضافه کردن ضد یخ به سیستم خنک کننده از سلامت و کارآیی قسمت های مختلف سیستم خنک کاری مانند ترموستات، واترپمپ آب، شیلنگ ها و درب رادیاتور مطمئن شوید.
علایم نیم سوز شدن واشر سرسیلندر
ایجاد کف سفید رنگ داخل درب موتور
دود مایل به سفید از اگزوز
آب موتور مداوم کم میکند
آمپر آب زود بالا می رود و معمولا از وسط بالاتر هست
قدرت موتور کم یا 3 چهارم هست


در بعضی موارد حاد از اگزوز قطرات آب به بیرون پرتاب می شودحتی ممکن است واشر شما ترسانده باشد ولی هیچکدام از علایم بالا را نشان ندهد و تنها نشان آن کم کردن آب هست. البته کج شدن میل سوپاپ هم تاثیر زیادی در افت قدرت موتور خواهد داشت.

تهیه وتنظیم تعمیریاب هوشمند خودرو ایرانیان (پیت استاپ) 

بازدید : ۲۳ نفر

روغن ترمز با کیفیت و بررسی سطح استاندارد آن

با تداوم توليد خودرو در جهان و افزايش سرعت خودروها در جاده هاي درون و برون شهري نياز اين مركبان سركش فلزي به داشتن ترمزهايي بسيار مناسب با عملكردي بسيار دقيق تر حس شد و تلاش براي افزايش ضريب ايمني خودروها با ايجاد تغييرات در سيستم ترمز توسط طراحان كار آزموده صنعت خودرو همراه بوده است.


فیلم های آموزشی خودرویی

فیلم های آموزشی و علمی خودرویی


همایش آموزشی گیربکس اتوماتیک

برگزاری همایش رایگان آموزشی گیربکس اتوماتیک ویژه تعمیرکاران حرفه ای تهران و کرج


عیب یابی خودرو و علت های احتمالی آن

25عیب اصلی خودرو و چگونگی رفع معایب آن


اصلی ترین معایب در خودرو و بررسی دلایل

در این مقاله معایبی که اصولا در خودرو رخ میدهد بیان شده و برای هر مشکل علت هایی بیان شده است که کمک در شناخت مشکل به وجود آمده میشود.